خواص قارچویکی قارچ

معرفی انواع قهوه قارچ و طرز تهیه قهوه قارچ

قهوه قارچ چیست؟

راجع به قهوه قارچ چه می‌دانید؟ قارچ‌ های دارویی می‌توانند طیف وسیعی از فواید را برای سلامتی به همراه داشته باشند. مصرف آن‌ها به شکل قهوه راهی خوشمزه برای بهره مندی از این فواید ایجاد می‌کند. ممکن است برای برخی افراد استفاده از قهوه قارچ که کافئین کمتری دارد، برای قطع یا کاهش مصرف کافئین مفید باشد.

به گزارش هاگ ، اخیرا قهوه قارچ و قهوه های دارویی به یک نوشیدنی دارویی محبوب تبدیل شده است که از طیف گسترده گونه‌های قارچ مانند چاگا، گانودرما، یال شیر و کوردیسپس ساخته می‌شود که دارای فواید زیادی هستند. این قارچ‌ها به عنوان غذا‌های کاربردی طبقه بندی می‌شوند که از طریق ترکیبات طبیعی خاصی که در آن‌ها وجود دارد، سلامتی را ارتقا می‌دهند.
اگرچه قارچ‌ها از مدت‌ها پیش به ویژه در کشور‌های آسیایی مورد استفاده دارویی قرار می‌گرفتند، افزودن آن‌ها به قهوه پدیده جدیدی است که هر روز بر محبوبیتش افزوده می‌گردد.
در تهیه قهوه قارچ، معمولا عصاره قارچ به قهوه اضافه می‌شود. برخی از برند‌ها از یک نوع قارچ در تولید این نوع قهوه استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر چند گونه قارچ را با هم ترکیب می‌کنند. طعم نوشیدنی جدید به‌طور شگفت‌ آوری شبیه قهوه معمولی است.

تهیه قهوه قارچ به این صورت می باشد که بخش میوه قارچ‌ ها جدا شده، خشک و پس از تبدیل شدن به پودر به دانه‌ های قهوه فوری، دانه‌ های قهوه برشته شده یا قهوه کیسه‌ای اضافه می‌گردد. البته می توان پودر قارچ را به تنهایی دم کرد و مصرف نمود که البته خیلی به مذاق قهوه خورها خوش نخواهد آمد.

 

فواید قهوه قارچ

قهوه قارچ نسبت به قهوه معمولی حالت اسیدی و کافئین کمتری دارد که نوشیدن و تحمل آن را برای برخی افراد آسان‌تر می‌کند. از آنجا که عصاره قارچ پودر شده به قهوه اضافه می‌شود، سطح کافئین رقیق شده و این امر می‌تواند به برخی افراد کمک کند تا وابستگی خود را به کافئین کم کنند یا اثراتی که کافئین می‌تواند داشته باشد، مانند احساس عصبانیت یا تحریک بیش از حد را کاهش دهد.

کافئین خود یک محرک طبیعی است که می‌تواند انرژی و عملکرد ورزشی را در صورت مصرف قبل از تمرین افزایش دهد. علاوه بر این تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کافئین می‌تواند به افزایش چربی سوزی در طول تمرین کمک کرده، متابولیسم را افزایش دهد و برای سوزاندن چربی حتی ساعت‌ها بعد از ورزش موثر باقی بماند. همچنین ممکن است متوجه شوید که می‌توانید در حین استفاده از کافئین برای مدت طولانی‌تری تمرین کنید و ممکن است تمرینات شما آسان‌تر به نظر برسد.

اگر باردار یا دارای شرایط پزشکی خاص مانند فشار خون بالا، رفلاکس اسید یا حساسیت به کافئین هستید، قبل از نوشیدن قهوه قارچ یا هر نوشیدنی حاوی کافئین با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی مشورت کنید.

علاوه بر این موارد، قارچ‌ها سرشار از آنتی اکسیدان ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند ویتامین‌های گروه B، ویتامین D، سلنیوم، مس، پتاسیم و فسفر هستند. آن‌ها حاوی موادی مانند پلی ساکارید‌ها هستند که اثرات ضد التهابی و ضد سرطانی دارند.
در حالی که باید تحقیقات بیشتری در مورد قارچ‌ های دارویی انجام شود، مطالعات امیدوارکننده زیادی وجود دارد که به قارچ‌ها به عنوان تقویت‌ کننده سلامت اشاره می‌کنند. قارچ‌های دارویی ممکن است به بهبود کنترل قند خون، دیابت و مدیریت وزن کمک کنند.
برخی از مزایا به انواع قارچ‌های مورد استفاده برای تهیه قهوه بستگی دارد، زیرا هر گونه قارچ دارای تقویت کننده‌ های بالقوه منحصر به فردی است. به طور کلی قارچ‌های دارویی به عنوان آداپتوژن‌ها در نظر گرفته می‌شوند؛ گیاهانی که به مبارزه با اثرات استرس کمک می‌کنند.

انواع قهوه قارچ
انواع قهوه قارچ

انواع قهوه قارچ :

انواع مختلفی از قارچ‌های دارویی برای تهیه قهوه قارچ استفاده می‌شود که محبوب‌ ترین آن‌ها عبارتند از:

قهوه گانودرما

قارچ گانودرما یا (Reishi) که به پادشاه گیاهان دارویی معروف است، برای اثرات بالقوه اش در مقابله با خستگی مورد مطالعه قرار گرفته است. از طرفی خود قهوه هم خاصیت رفع خستگی را در خود دارد؛ قهوه گانودرما از ترکیب قارچ دارویی گانودرما و پودر قهوه بدست می آید که یک ترکیب فوق العاده برای مقابله با خستگی می باشد و همچنین فواید زیاد دیگری نیز برای بدن انسان دارد.

قارچ گانودرما برای اثرات ضد سرطانی از جمله تقویت واکنش ایمنی، جلوگیری از رشد، تشکیل و گسترش تومور مورد مطالعه قرار گرفته است که نشان دهنده وجود آنتی اکسیدان در این قارچ و مفید بودن آن برای پیشگیری و کمک به درمان سرطان، بوده است.
برخی از اثرات قارچ گانودرما بر سلامتی به واسطه گروهی از ترکیبات به نام گانودریک اسید است که ساختار شیمیایی مشابه هورمون‌های استروئیدی دارد. بتاگلوکان‌ها همچنین در قارچ ریشی وجود دارند که تصور می‌شود دارای اثرات تنظیم کننده گلوکز و کلسترول هستند.

قهوه گانودرما

قهوه چاگا

قارچ چاگا یک قارچ دارویی محبوب است که بیش از ۵۰۰ سال است در روسیه، لهستان و منطقه بالتیک، عمدتاً برای درمان سل، بیماری کبد، ورم معده، سرطان دستگاه گوارش، بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت استفاده می‌شود.

به عنوان یک غذای کاربردی، چاگا به دلیل طیف وسیعی از پلی فنول‌ها و فلاونوئید‌ها که آن را به یک آنتی اکسیدان قوی تبدیل می‌کنند مورد توجه قرار می‌گیرد. این قارچ نیز مانند ریشی حاوی بتا گلوکان است که به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی و سرکوب کننده تومور شناخته می‌شود.

قهوه چاگا

قهوه یال شیر

قارچ یال شیر به طور گسترده در کشور‌های آسیایی برای اهداف تغذیه‌ای و دارویی استفاده می‌شود. این قارچ به دلیل اثرات آنتی بیوتیکی، ضد سرطان، ضد دیابت و ضد خستگی آن مورد تحقیق قرار گرفته است. همچنین تصور می‌شود که به محافظت از قلب، کلیه ها، مغز و بهبود علائم اضطراب و افسردگی کمک می‌کند.

قهوه کوردیسپس

قارچ کوردیسپس یا قارچ کرم ابریشم یک قارچ دارویی است که استفاده از آن رواج زیادی دارد و با توجه به توانایی اش در کاهش فشار خون مورد مطالعه قرار گرفته است. علاوه بر این، ترکیبی در قارچ کوردیسپس به نام کوردیسپین وجود دارد که برای فواید بالقوه آن از جمله ضد تومور، تقویت سیستم ایمنی، ضد التهاب، ضد ویروس، ضد لوسمی، ضد سرطان، ضد دیابت، و اثرات ضد چاقی مورد بررسی قرار گرفته است.

در یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۰ بر روی افراد ۵۰ تا ۷۵ ساله که در مجله پزشکی منتشر شد، به نظر می‌رسید که یک مکمل روزانه کوردیسپس عملکرد ورزشی را افزایش می‌دهد. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا کوردیسپس می‌تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد، ضروری است.

 

خطرات احتمالی مصرف قهوه قارچ

برخی قارچ‌ها ممکن است با بعضی دارو‌های درمانی تداخل داشته باشند، بنابراین شرط عقل است که قبل از نوشیدن قهوه قارچ با پزشک خود مشورت کنید.
افرادی که دارو‌های دیابت مصرف می‌کنند شاید نیاز باشد از نوشیدن قهوه قارچ کوردیسپس اجتناب کنند، زیرا تداخل آنها با هم ممکن است باعث کاهش شدید سطح قند خون (هیپوگلیسمی) شود.

قارچ ریشی ممکن است به عنوان رقیق کننده خون عمل کرده و به سادگی منجر به کبودی یا خونریزی بینی شود. اگر پیش‌تر از دارو‌های رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، این قارچ می‌تواند موجب تشدید چنین اثری گردد.
علاوه بر این قارچ‌ها می‌توانند باعث مشکلات گوارشی در برخی افراد شوند. قارچ چاگا به ویژه، سرشار از اگزالات است که می‌تواند بروز سنگ کلیه را افزایش دهد. اگر در کلیه‌ها یا گوارش خود مشکل دارید، بهتر است قبل از مصرف قهوه قارچ با پزشک خود صحبت کنید.

قهوه قارچ
Mushroom latte with Shiitake powder and unsweetened coconut-almond blend milk. Healthy useful vegan drink.

طرز تهیه قهوه قارچ‌

می‌توانید قهوه قارچ را به همان روشی که قهوه معمولی خود را درست می‌کنید، تهیه کنید. اگر انواع فوری آن را خریداری کنید، به سادگی پودر قهوه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. انواع دیگر را می‌توان در دستگاه‌های قهوه دم کرد.

همچنین می‌توانید از قهوه قارچ برای تهیه نوشیدنی‌های سازگار با سایر غذا‌های دارویی و کاربردی مانند ماکا، کلاژن یا زردچوبه استفاده کنید. آن را با خامه یا شیر نارگیل، دارچین یا هر ادویه‌ای که دوست دارید مخلوط کنید، شاید هم دوست داشته باشید با مقداری عسل یا شربت افرا برای یک لاته خوشمزه ترکیبش کنید.

قارچ‌های دارویی می‌توانند طیف وسیعی از فواید را برای سلامتی به همراه داشته باشند. مصرف آن‌ها به شکل قهوه راهی خوشمزه برای بهره مندی از این فواید ایجاد می‌کند. برای برخی افراد استفاده از قهوه قارچی که کافئین کمتری دارد ممکن است برای قطع یا کاهش مصرف کافئین مفید باشد.

تحقیقات در مورد قارچ‌های دارویی ادامه دارد و همه مزایای بالقوه آن‌ها هنوز اثبات نشده است. اگر مشکلات گوارشی یا کلیوی دارید یا دارو‌هایی مصرف می‌کنید که ممکن است با قارچ تداخل داشته باشند، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

دکمه بازگشت به بالا