کارآفرینی در حوزه قارچ

افتتاح مجتمع بزرگ تولید قارچ ارگانیک جنوب کشور در کرمان

به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی و در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی، بزرگ‌ترین مجتمع فعال پرورش  و تولید  قارچ ارگانیک جنوب شرق کشور در شهرک صنعتی شماره ۲ کرمان با حضور جمعی از مدیران به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت تولید قارچ پارس در جریان برگزاری این افتتاحیه گفت: امروز فاز اول بزرگ‌ترین واحد تولید فعال قارچ ارگانیک جنوب شرق کرمان با ظرفیت روزانه یک  تن و سالانه ۳۶۰ تن قارچ به بهره‌برداری رسیده است. احمدرضا محمدی سلیمانی در خصوص وسعت فضای این واحد تولیدی اضافه کرد: این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۶٬۳۷۰ مترمربع و اعتباری بالغ‌بر ۲۶ میلیارد ریال در مدت ۱۳ ماه ساخته‌شده است.

ظرفیت اشتغال‌زایی

وی با اشاره به ظرفیت نیروی انسانی درگیر در این پروژه، میزان اشتغال‌زایی این مجموعه زا در شرایط فعلی ۵۲ نفر عنوان کرد که ۳۵ نفر به‌صورت دائم و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند.

این مدیرعامل در ادامه بیشتر درباره ساختار این واحد تولیدی توضیح داد: در ساخت این واحد تولیدی از تکنولوژی‌های جدید و استاندارد استفاده‌شده است تا شرایط برای پرورش قارچ سالم فراهم شود و تولید قارچ در این واحد تولیدی به شیوه ارگانیک و بدون استفاده از سموم، قارچ پرورش و تولید  می‌شود. وی گفت: هم‌اکنون قارچ بسته‌ بندی و فله و فراوریان به‌صورت پودر قارچ در ۱۰ سالن این واحد تولیدی در حال انجام است.

محمدی سلیمانی ادامه داد: در تلاش هستیم با جذب سرمایه‌گذار فاز دوم این واحد تولیدی را درزمینهٔ سایر فرآورده‌های تولیدی مانند کنسرو قارچ، قارچ و ذرت و غیره راه‌ اندازی کنیم. وی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر قارچ دکمه‌ای در این واحد تولید می‌شود که مشغول آزمایش برای تولید قارچ‌های رنگی برای نخستین بار در جنوب شرق کشور هستیم.

عرضه تولیدات به استان‌های هم‌جوار

این کارآفرین موفق اهل کرمان با اشاره به ارسال محصولات این واحد به داخل استان و برخی استان‌های هم‌جوار، تصریح کرد: صادرات محصولات این واحد تولید قارچ به کشور های همسایه از برنامه‌های آتی است.  مدیرعامل شرکت تولید قارچ پارس در تکمیل سخنان خود درباره طرح‌های آینده اضافه کرد: درصدد هستیم تا درزمینهٔ تولید مواد اولیه پرورش قارچ نظیر کمپوست، در داخل استان به خودکفایی برسیم.

تولید نان و خمیر قارچ

محمدی سلیمانی در توضیحات یکی از برنامه‌های پیش رو، گفت: تولید نان و خمیر قارچ که مصرف دارویی دارد را در برنامه داریم که امیدواریم  مسئولان استان از این پروژه  در راستای اقتصاد مقاومتی حمایت‌های لازم را داشته باشند. گفتنی است شهرک صنعتی شماره 2 کرمان در  بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی واقع‌شده است. لازم به ذکر است این شهرک در ۹۴۰ هکتار احداث‌شده است که حدود ۴۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در آن فعالیت می‌کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا