مفاهیم و اصطلاحات قارچویکی قارچ

خاک پوششی در پرورش قارچ

خاک‌پوششی مناسب دارای ظرفیت نگهداشت بالای آب و بالاترین سطح رشد میسلیوم را داراست. خاک ‌پوششی باید ازنظر مواد معدنی فقیر و دارای PH مناسب و ساختار باز جهت تهویه مناسب باشد. در برخی کشورهای اروپایی ازجمله هلند جهت تأمین خاک‌پوششی، خاک پیت را با spent lime ترکیب می‌کنند که در آنجا بهترین بازدهی را دارد.

خاک پیت

یک ماده‌ی الی است که تحت شرایط غیر هوازی در عمق زمین با فعالیت باکتری‌ها شکل می‌گیرد. حتی این خاک می‌تواند در شرایط بی‌هوازی عمق آب تشکیل شود. تشکیل پیت بسیار زمان‌بر بوده و بین ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ سال طول می‌کشد تا ۲٫۵ سانتی‌متر خاک پیت تشکیل شود. زمین‌های غیرقابل کشت و یا باتلاقی در قسمت‌های عمیق خود دارای پیت سیاه هستند. درجاهایی که پیت سیاه یافت می‌شود اساساً به‌وسیله گیاهانی از قبیل، اسفاگنوم اسید و گیاه کتان پوشیده شده است.

انواع خاک پیت

دو نوع خاک پیت وجود دارد:

پیت upland

پیت Iowland

اصولاً بین این دو پیت تفاوت‌هایی وجود دارد. خاک‌پوششی مختص قارچ، معمولاً از پیت‌هایهای upland تهیه می‌شود نه از پیت دوم. به دلایلی مانند:

ازنظر کیفیت (هموژن بودن منجر به ایجاد محدودیت در رشد رویشی واریته های مختلف می‌شود) به این معنی وقتی خاک هموژن نیست می‌تواند بستر رشد انواع گیاهان شود. ولی وقتی هموژن یکدست است فقط یک یا تعدادی از واریته ها می‌توانند آن را جهت رشد انتخاب کنند.

خاک Iowland معمولاً جهت کشاورزی استفاده می‌شود.

استریل بودن (PH آن ۳/۵ درجه بیشتر از Iowland حالت اسیدی دارد) یعنی ۳/۵ درجه اسیدی‌تر باشد.

 

خاک پوششی در پرورش قارچ, هاگ

ساختار خاک پیت

درخاک دو گونه لوله مویینگی وجود دارد:

لوله‌های مویینگی کوچک میکروپرز

لوله‌های مویینگی بزرگ ماکروپرز

لوله‌های بزرگ قدرت بیشتری در هدایت آب به سمت بالا دارد ولوله‌های مویینگی کوچک به دلیل باریک‌تر بودن آب باقدرت بیشتری با دیواره ی لوله‌ها اتصال برقرار می‌کنند.

پس خاکی که ماکرو پرز بیشتری دارد قدرت هدایت آب بیشتری دارد ولی خاکی که میکروپرز بیشتری دارد خاصیت نگهداری آب بیشتری دارد. به همین دلیل در صنعت پرورش قارچ از آن‌ها استفاده می‌شود.

خاک ریشه‌ای

خاک پیت از عمق زمین و بیشتر از مناطق باتلاقی تهیه می‌شود. در ایران به دلیل برداشتن خاک از لایه‌های سطحیان خاصیت پیت سیاه را ندارد. خاک ریشه‌ای در مقایسه با خاک پیت دارای ماکروپرز بیشتری است و همین مسئله باعث خاصیت بالای هدایتگری آب به سمت بالا هستند و جریان آب به سمت بستر در خاک ریشه‌ای بیشتر از پیت سیاه است و به‌تنهایی مناسب سطح پوششی برای پرورش قارچ نیست.

 

ترکیب این دو خاک یک ترکیب درجه‌یک جهت افزایش هر دو خاصیت نگهداری و هدایت جریان آب در طول خاک است در ضمن خاک ریشه‌ای از سنگینی خاک پیت سیاه می‌کاهد. در بعضی کارخانه‌ها از درصد بالای خاک ریشه‌ای استفاده می‌کنند که به دلیل نداشتن بافت مناسب برای خاک مضراتی دارد. به دلیل اینکه ساختار خاک بستر سبک شده و تمام سطح بستر در زمان ریشه دوانی به‌وسیله‌ی میسلیوم پر می‌شود و خاک اصطلاحاً بسته یا خفه می‌شود و در تهویه دچار مشکل می‌شود و درنهایت نفوذ آب در خاک مختل می‌شود.

 

درمرحله اول، پین زدایی زیاد و متراکم صورت می‌گیرد و همین مسئله همراه با عدم تهویه مناسب و عدم نفوذ مؤثر آب در خاک موجب پین مردگی فراوان می‌شود در ضمن خاک ریشه‌ای قدرت نگه‌داری و حفظ رطوبت مناسبی ندارد. بنابراین باید از ترکیب و درصدهای مناسبی از خاک پیت و خاک ریشه‌ای در ترکیب سطح بستر خاک استفاده کنیم.

 

ازجمله دیگر افزودنی‌های خاک Spent lime که برای رشد میسلیوم مناسب است. کوکونات که به دلیل فیبر بالا می تواند با ایجاد مجاری در خاک به حرکت آب در خاک و خاصیت ماکروپروز خاک کمک کند. ماسه، که از آن برای کاهش چسبندگی خاک کمک می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا