اخبار صنعت قارچانجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ

ماجرای تولید قارچ سمی چیست؟

ماجرای تولید قارچ سمی چیست؟ به گزارش خبرگزاری هاگ به نقل از برگزاری اصناف، رجبی گفت: این مسئله قویاً تکذیب می‌شود و تحت هیچ شرایطی امکان پرورش و تولید قارچ سمی در واحدهای تولیدی وجود ندارد.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی سرانه مصرف در دوران شیوع کرونا، گفت: مردم قارچ مورد نیاز خود را از فروشگاه‌ها و مراکز عرضه معتبر تهیه کنند.

مهدی رجبی، رئیس انجمن پرورش‌ دهندگان قارچ در نشست خبری با تکذیب مباحث مطرح‌شده مبنی بر پرورش و عرضه قارچ سمی در واحدهای تولیدی گفت: این مسئله قویاً تکذیب می‌شود و تحت هیچ شرایطی امکان پرورش قارچ سمی در واحدهای تولیدی وجود ندارد.

ضمن اینکه فرآیند تولید قارچ نیز به گونه‌ای نیست که باعث سمی شدن آن شود حتی اگر قارچی آنقدر در واحد تولیدی بماند که کپک بزند، باز هم سمی نیست.

وی افزود: قارچ سمی به صورت خود رو و تحت تأثیر شرایط جوی ایجاد می‌شود و معمولاً از شکل و شمایل آن می‌توان تشخیص داد که این قارچ خوراکی نیست.

تهیه ی قارچ مصرفی از فروشگاه ها

این فعال بخش خصوصی تأکید کرد: برای اطمینان بیشتر به مردم توصیه می‌کنیم که قارچ مورد نیاز خود را از فروشگاه‌ها تهیه کنند که ۹۰ درصد عرضه قارچ در فروشگاه‌های سطح شهر به صورت بسته‌بندی شده انجام می‌شود ضمن اینکه در میوه فروشی‌ها و برخی مراکز عرضه نیز قارچ به صورت فله توزیع می‌شود که مورد تأیید است.

رجبی تصریح کرد: درخواست ما از مردم این است که به هیچ عنوان از دست فروشان و افرادی که در کنار خیابان قارچ می‌فروشند، این محصول را تهیه نکنند.

وی با بیان اینکه ما در فصل رویش قارچ‌های سمی، اطلاع‌رسانی کامل را در این زمینه انجام می‌دهیم، اظهار کرد: با سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها نیز هماهنگی‌های لازم انجام‌شده تا اطلاع‌رسانی صحیح و کامل در این حوزه انجام شود.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان قارچ در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در دوره شیوع ویروس کرونا در کشور سرانه مصرف قارچ ۳۰ درصد افزایش‌یافته است، گفت: ما در دوران قبل از کرونا به کشورهای مختلف ازجمله عراق، امارات، کویت و عمان به‌صورت منظم صادرات داشتیم ضمن اینکه تا حدودی نیز به کشورهای آسیای میانه قارچ صادر می‌کردیم.

رجبی اضافه کرد: با شیوع کرونا میزان صادرات ما تقریباً به صفر رسید و اخیراً که شیوع این بیماری روند کندتری داشته، صادرات به کشورهای عراق و امارات از سر گرفته‌شده و چند کشور دیگر نیز در این زمینه به ما پیشنهاد داده‌اند.

وی تصریح کرد: دو هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی دارای پروانه بهره‌وری قارچ در کشور فعال هستند اما با در نظر گرفتن واحدهای سنتی و بدون پروانه، تعداد این واحدها به پنج هزار می‌رسد.

تاثیر تشکیل انجمن بستر قارچ خوراکی در افزایش تولید

رئیس انجمن تولیدکنندگان بستر رویش قارچ خوراکی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تشکیل این انجمن قدم مهمی برای سامان دهی تولیدکنندگان این صنف است، گفت: تا پیش از تشکیل انجمن بستر قارچ خوراکی تولیدکنندگان آن تحت نظارت انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ فعالیت می‌کردند که اختلافات صنفی و عدم همکاری بین آنها ایجاد شده بود ضمن اینکه برای تشکیل این انجمن هدف‌هایی تعریف شده تا در نهایت به افزایش تولید و اشتغال‌زایی بیشتر برسیم.

این فعال بخش خصوصی تعداد واحدهای فعال را در حوزه تولید بستر رویش قارچ، ۷۵ واحد عنوان و اضافه کرد: تعداد ۶۰ واحد با ظرفیت کامل تولید می‌کنند. مجموعه پروانه‌های صادر شده برای واحدهای مذکور ۹۰۰ هزار تن است که در شرایط کنونی ۸۰۰ هزار تن آن تولید و عرضه می‌شود.

رجبی میزان تأثیرگذاری کیفیت کمپوست بر تولید را ۷ تا ۱۰ درصد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۱۸۰ هزارتا ۲۰۰ هزار تن قارچ در کشور تولید می‌شود که ما با افزایش کمی و کیفی بستر می‌توانیم ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن به این میزان تولید اضافه کنیم.

وی همچنین درباره وضعیت صادرات بستر قارچ از کشور گفت: در حال حاضر ما به کشور عراق، قطر و ارمنستان صادرات داریم اما میزان آن کمتر از سه درصد کل تولید و محدود است.

رجبی در بخش دیگری از سخنان خود یکی از مشکلات تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران این حوزه را دریافت مالیات دانست و افزود: بند ۸۱ قانون مالکیت مستقیم دریافت هر نوع مالیات را از فعالیت‌های مربوط به تولیدات کشاورزی ممنوع کرده اما سازمان امور مالیاتی برخلاف این قانون از تولیدکنندگان بستر قارچ مالیات طلب می‌کند همچنین سازمان امور مالیاتی به‌صورت سلیقه‌ای رفتار کرده و هم‌اکنون از تولیدکنندگان برخی استان‌ها مالیات می‌گیرد و از دیگر استان‌ها طلب مالیات نمی‌کند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا