اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارش

کاهش 50 درصدی هدررفت آب با هوشمند سازی مصرف

تولید قارچ گانودرما برای صنایع دارویی

بازار؛ گروه کشاورزی: با رشد جمعیت جهانی و بحث تامین امنیت غذایی کشورهای پیشرفته در پی استفاده از روشهایی هستند تا بتوانند در شرایط کم آبی، کمبود زمین های زراعی، فرسایش خاک، شرایط اقلیمی خاص و غیره بیشترین بهره وری را با کمترین ضایعات داشته باشند. یکی از این روشهای نوین استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در صنعت کشاورزی است. کشور ایران نیز در این راه قدم برداشته است و به سمت استفاده هرچه بیشتر از این روشهای نوین پیش می رود.

در این راستا خبرگزاری «بازار» با «سینا نائیجی» که در حوزه تولید محصولات گلخانه ای و به طور خاص تولید «قارچ گانودرما و سیر سیاه» فعالیت می کند گفتگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید. گفتنی است وی تحصیل کرده رشته کامپیوتر است و در حوزه کشاورزی به روش های نوین نیز فعالیت می کند.

افزایش بهره وری، بالا بردن کیفیت محصولات کشاورزی و کاهش هدر رفت منایع؛ اصلی ترین مزایا استفاده از اینترنت اشیاء در زراعت و کشاورزی است

– در ابتدا کمی در خصوص مزایای به کار گیری اینترنت اشیاء در صنعت کشاورزی توضیح بدهید.
اینترنت اشیاء به کشاورزی کمک می کند تا یکسری کارها مکانیزه و خودکار انجام شود به عنوان مثال در محیط گلخانه ها که رطوبت و دمای خاص مورد نیاز است داشته باشد، با کمک اینترنت اشیا می توان به صورت اتوماتیک بدون اینکه نیروی انسانی در کار باشد از طریق سنسورها دما و رطوبت را تنظیم کرد و در صورت نیاز افزایش یا کاهش داد. حتی می توان یکسری کارهای کنترلی دیگر از جمله میزان کود دهی و آب دهی به زمین را به صورت نقطه ای با کمک فناوری اینترنت اشیا انجام داد. به این ترتیب کیفیت کار بالا می رود، میزان برداشت افزایش می یابد و از سوی دیگر هدر رفت منابع کاهش می باید چرا که به محض اینکه مشکلی به وجود بیاید به طور خودکار شرایط کنترل می شود و مشکل رفع می گردد.

سیر سیاه
سیر سیاه

– با این تفاسیر بحث هوشمند سازی و استفاده از فناوری های نوین چقدر در کشاورزی ایران نفوذ کرده است؟
یکسری شرکت ها این کار را انجام داده اند و ضمن طراحی کردن یکسری محصولات برخی تجهیزات را از کشورهای نامی در این حوزه وارد کرده اند با این وجود جا افتادن استفاده از چنین روشهایی در صنعت کشاورزی زمانبر است. به عنوان مثال یکی از اصلی ترین مباحث مطرح در صنعت کشاورزی ایران بحث «کنترل هوشمند آب کشاورزی» است که در استان یزد به عنوان پایلوت انجام شد. به این معنا که دم چاه ها کنتور هوشمند نصب کردند تا محاسبه کنند هر کشاورز در طول شبانه روز چقدر آب از چاه برداشت می کند. با توجه به اینکه این روش روشی کارآمد برای کنترل مصرف آب در بخش کشاورزی محسوب می شود قطعا طی سالهای آینده استفاده از چنین روشی همه گیر می شود.

کاهش ۵۰ درصدی هدررفت آب با هوشمند سازی مصرف| تولید قارچ گانودرما برای صنایع دارویی

با هوشمند سازی کنترل آب می توان هدررفت ۳۰ درصدی آب در بخش کشاورزی را به نصف رساند

– با هوشمند سازی کنترل آب چقدر در مصرف آب در حوزه کشاورزی صرفه جویی می شود؟
هوشمند سازی سازی آب مقوله بسیار مهم است و از این طریق تا حد چشمگیری می توان مصرف آب را کاهش داد. این در حالی است که به گفته مسئولان بالغ بر ۹۰ درصد آب مصرفی کشور در حوزه کشاورزی صرف می شود که از این مقدار حدود ۳۰ درصد آن هدر رفت است. لذا با هوشمند سازی شاید نتوان این ۳۰ درصد هدر رفت را حذف کرد اما به گفته کارشناسان می توان این هدررفت را تا ۵۰ درصد کاهش داد.

– برای هوشمند سازی صنعت کشاورزی چه زیر ساختهایی عمدتا نیاز است؟
اصلی ترین زیرساخت مورد نیاز برای این کار، در دسترس بودن اینترنت و تجهیزات لازم است که این خود را داشتن دانش فنی نیز مرتبط است. از سوی دیگر فرهنگ هوشمند سازی و کشاورزی به روشهای نوین باید در بین کشاورزان و زراعان کشور جا بیفتد. به خصوص اینکه بسیاری از زارعان ما اصلا از وجود چنین فناوری هایی بی خبر هستند و لذا آگاه سازی کشاورزان بسیار ضروری است.

حذف و یا کاهش نیروی انسانی تنها معضل هوشمند سازی صنعت کشاورزی است

– اصلی ترین معضل هوشمند سازی کشاورزی چیست؟
در واقع کنار رفتن نیروی انسانی اگرچه باعث می شود دقت کار، بهره وری و کنترل امور بالا رود اما به هر حال حذف نیروی کار انسانی خود معضلات بسیاری در پی دارد. از سوی دیگر چون کشاورزان و زارعان غالبا در برابر تکنولوژی مقاومت می کنند شاید جا انداختن آن نیاز به سرمایه گذاری، تبلیغات و برگزاری دوره های آموزشی باشد که خود مستلزم صرف هزینه است.

قارچ گانودرما
قارچ گانودرما

– شما در حوزه تولید محصولات گلخانه ای و به طور ویژه تولید قارچ گانودرما و سیر سیاه فعالیت می کنید. کمی در این خصوص توضیح بدهید.
سیر سیاه در واقع مصرف غذایی و دارویی دارد. روش تولید آن نیز به این صورت است که سیر خام را در یک دستگاه های مخصوص در دمای ۷۰ درجه به مدت ۲۰ روز می ماند و پس از تخمیر شدن تبدیل به سیر سیاه می شود. سیر سیاه چند مزیت دارد اول اینکه اکثر خواص سیر را دارا است ضمن اینکه وقتی حرارت می بیند میزان آنتی اکسیدان سیر که ماده ای ضد سرطان است بیشتر می شود.

از سوی دیگر به دلیل حرارتی که می بیند بوی سیر گرفته می شود. همچنین تندی سیر را ندارد چون سیر به دلیل اسیدی که دارد تند است و به همین دلیل بسیاری از مردم سیر نمی خورند لذا با حرارت دیدن سیر و تیدبل شدن به سیر سیاه تندی آن نیز گرفته می شود و به این ترتیب معده فرد مصرف کننده اذیت نمی شود. از سوی دیگر سیر سیاه یک بافت ژله ای و شیرین دارد بدون اینکه ماده افزودنی در آن استفاده شده باشد.

گفتنی است سیر سیاه به طور خاص در ابتدا در کشورهای شرق آسیا تولید شده و سپس دانش تولید آن وارد کشور ما شده است و در ایران نیز خط تولید آن راه افتاده است و ما نیز یکی از تولید کننده این محصول هستیم. این در حالی است که با عصاره ای که سیر سیاه دارد برخی تولید کنندگان محصولات بهداشتی همچون شامپو تولید کرده اند.

گرچه در برخی کشورها از این ماده سس نیز تولید کرده اند و به عنوان ماده غذایی استفاده می کنند. از سوی دیگر در طب سنتی عمدتا برای رفع مشکل معده سرد استفاده می شود.با عصاره ای که سیر سیاه دارد برخی تولید کنندگان محصولات بهداشتی مثل شامپو تولید کرده اند و برخی دیگر برای تولید سُس از آن استفاده می کنند.

– در بحث تولید سیر سیاه عمدتا بازارهای هدف شما کدام بازارها هستند؟
در حال حاضر ما در بحث تامین نیاز بازار داخل فعال هستیم و در بحث صادرات آن کاری نکرده ایم. با این وجود سیر سیاه وارداتی از کشور تایلند هم در بازارهای ایران موجود است.

یکی از بازارهای هدف تولید کنندگان قارچ گانودرما، شرکت های دارویی است

– شما تولید قارچ گانودرما نیز دارید. این قارچ چه کاربردهایی عمدتا دارد و تولید آن با چه چالش هایی مواجه هستید؟
قارچ گانودرما غالبا کاربرد دارویی دارد و عمدتا به صورت دمنوش استفاده می شود. یعنی قارچ گانودرما آسیاب و پودر می شود و به صورت دمنوش به مصرف می رسد. جالب است بدانید تولید قارچ گانودرما بازده بالایی دارد و ظرف چند ماه به سود دهی می رسد از سوی دیگر برای کشت آن فضای کوچکی نیاز است. از طرفی دیگر برخی شرکت هایی دارویی وارد این کار شده اند و با استفاده از قارچ گانودرما یکسری کپسول تولید کرده اند بنابراین یکی از بازارهای هدف ما در تولید این نوع قارچ شرکت های دارویی است ضمن اینکه با این قارچ شامپو و صابون نیز تولید می شود و همچنین در صنایع تبدیلی کاربرد دارد. به این ترتیب زمینه صادرات این محصول فراهم است و می توان ارز آوری بالایی ایجاد کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا