اخبار صنعت قارچاخبار علمی حوزه قارچ

تغذیه مفید برای “میکروبیوم” بدن

میکروبیوم ها مجموعه‌ای از باکتری‌ها، قارچ‌ها، انگل‌ها و ویروس‌هایی هستند که در سراسر بدن ما وجود دارند.

به گزارش هاگ به نقل از ایسنا، بیشترین تعداد این میکروبیوم ها در روده انسان موجود است و ما با تغذیه خود به این باکتری‌ها و میکروارگانیزم‌های مفید در بدنمان نیز غذا می‌رسانیم.

شینا کروکشنک”، متخصص ایمنی‌شناسی در دانشگاه منچستر انگلیس در این باره می‌گوید: میکروبیوم ها، وظایف زیادی در بدن دارند که از آن جمله می‌توان به کمک به هضم غذا، تولید ویتامین‌های حیاتی، محافظت در برابر عفونت‌ها و آموزش‌دهی به سیستم ایمنی بدن در مبارزه با عوامل بیماری‌زا اشاره کرد.

وی می‌گوید که میکروبیوم ها به تقویت موانع محافظتی در برابر میکروب‌های خارجی در روده انسان کمک می‌کنند و همچنین از بدن در برابر میکروب‌هایی که مستقیم حمله می‌کنند، فعالانه محافظت می‌ نمایند.

بنابراین نوع غذایی که ما انتخاب می کنیم و می خوریم، نقش چشمگیری در شکل‌گیری انواع میکروبیوم‌های روده بزرگ دارد.

فیبرها یا الیاف‌های خوراکی مانند نشاسته مقاوم (نشاسته موجود در لوبیا و عدس) در تغذیه باکتری‌های خوب روده، نقش مفیدی دارند.

غذاهای پروبیوتیک که حاوی باکتری‌های زنده و مفید هستند نیز در این زمینه موثرند.

این دسته غذاها شامل خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های تخمیر شده مانند نوشیدنی کفیر، برخی انواع ماست‌ها، کلم ترش، ترشی‌های سبزی و چای کامبوجا ( نوعی نوشیدنی تهیه شده از قارچ کامبوجا ) هستند.

بنابر گزارش دویچه وله، این غذاها روده انسان را سالم نگه می‌دارند که به نوبه خود سیستم ایمنی بدن را در مبارزه علیه ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا تقویت می‌کنند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا