آفات قارچ

اصول مدیریت جامع بر کنترل آفات

استفاده از روش های مختلف جهت کنترل آفت های موجود در یک مزرعه

اصول مدیریت جامع بر کنترل آفات، مفهوم این عبارت استفاده از روش‌های مختلف جهت کنترل آفت‌های موجود در یک مزرعه قارچ است و مهم‌ترین مساله‌ای که مطرح می‌شود این است که چه موقع استفاده از یک آفت‌کش ضرورت پیدا می‌کند؟ چطور می توان با نظارت و مراقبت از هجوم آفات جلوگیری کرد؟ در بحث مدیریت جامع، اهداف اقتصادی نقش بسیار زیادی دراند. بدین معنا که استفاده از آفت‌کش‌ها، زمانی مفید است که سود حاصل از استفاده از آفت کش‌ها، زمانی مفید است که سود حاصل از آن ها بیشتر از هزینه‌های مصرف شده باشد.

تفاوت محصولات گلخانه‌ای با محصولات زراعی در این است که محیط در تمام فصول برای رشد و تکثیر آفات فراهم است و وقفه‌ای در چرخه زندگی آن‌ها به وجود نمی‌آید و در نتیجه دایماً خطرات ناشی از آفات، محصولات گلخانه‌ای را تهدید می‌کند. در کل راهکارهایی برای کنترل این آفات وجود دارد که‌ می‌توان به صورت زیر آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد:

پیشگیری و کنترل آفات

روش‌های جلوگیری از ورود آفت‌ها به محیط پرورش قارچ از مهم‌ترین نکات به شمار می‌روند. عایق‌سازی دیوارها و ترک‌ها، استفاده از فیلتر جهت جلوگیری از ورود حشرات، ضدعفونی کردن وسایل، کنترل ورود و خروج پرسنل، نظافت محیط اطراف مزرعه شامل زباله، نظافت چمن‌ها، باغچه و غیره از دیگر راه‌های پیشگیری به شمار می‌روند.

ضدعفونی کردن سالن های پرورش

قبل و بعد از برداشت در ابتدا و انتهای کشت باید اطاق‌های کشت ضدعفونی شوند. Cookout کردن در خاتمه کار امری بسیار ضروری است.

 کنترل شیمیایی

مواد شیمیایی که برای از بین بردن و کنترل آفات به کار می‌روند پیوسته در حال تغییر هستند و پرورش‌دهندگان قارچ باید با این تغییرات خود را تطبیق دهند. در دهه 80 میلادی بیشتر آفت‌کش‌ها دارای طیف وسیعی بودند، در حالی که از دهه 90 آفت‌کش‌ها اثر انتخابی دارند و بر روی یک آفت خاص مؤثر هستند. در نتیجه استفاده‌کنندگان باید تشخیص دهند که چه نوع آفت‌کشی را برای از بین بدن چه آفتی به کار می‌گیرند.

مقاومت نسبت به آفت کش ها

مقاومت یک فرآیند ژنتیکی است که در پاسخ به مواد سمی در آفات ایجاد می‌شود. نکته‌ای که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد این موضوع است که آفت‌ها به مرور زمان، نسبت به مواد شیمیایی مقاوم می‌شوند. این قضیه در انسان و استفاده از آنتی بیوتیک‌ها نیز صادق است. هنگامی که یک جمعیت از آفت‌ها در معرض مواد شیمیایی قرار می‌گیرند اکثریت آن‌ها از بین می‌روند ولی بعضی راه‌هایی برای رفع این مشکل پیدا می‌کنند، مصون می‌مانند و تکثیر آن‌ها منجر به ناکارآیی مواد شیمیایی می‌شود.

آزمایش بر روی 500 گونه حشره نشان داده است که حداقل یکی از آن‌ها نسبت به حشره‌کش‌ها از خود مقاومت نشان می‌دهد.

 

مزرعه قارچ – شماره1

آفات قارچ را با هاگ شناسایی کنید.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *