جهاد کشاورزی

برگزاری دوره های آموزشی پرورش قارچ در شهرهای مختلف

تشکیل دوره های آموزشی مهارتی کشت و تولید قارچ خوراکی

اخبار برگزاری دوره های آموزشی پرورش قارچ در شهرهای مختلف کشور، در این صفحه به اطلاع شما مخاطبین گرامی خواهد رسید. ترتیب اخبار تشکیل کلاس‌ها و دوره‌ها، بر اساس تاریخ برگزاری آنها میباشد.


برگزاری کارگاه مهارت آموزی تولید قارچ در مدارس ورامین

در تاریخ 27 اسفند 1402 کارگاه مهارت آموزی تولید قارچ ویژه دانش آموزان در هنرستان موفقیان ورامین افتتاح شد. مراسم افتتاح این کارگاه پرورش قارچ با حضور محمد علی مهری سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران، مجید درویشی فرماندار ویژه‌ ورامین، زاهدی معاونت سیاسی امنیتی اجتماعی، فیروزی معاونت برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری، خداداد مدیریت آموزش و پرورش ورامین و جمعی دیگر از مسئولان این شهرستان برگزار گردید.

این کارگاه مهرات آموزی به همت معاونت برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه ورامین، مجمع خیرین اشتغال‌زا و با همکاری آموزش و پرورش افتتاح گردید. هدف از برگزاری این دوره ها این است که دانش آموزان هنرستان به صورت مستقیم برای اولین بار با حوزه کسب و کار و مشکلات آن در کنار کارشناسان تولید آشنا می‌شوند.

مهری در جلسه افتتاحیه این کارگاه گفت: این جلسه هشتمین جلسه از سه‌شنبه‌های تولید در قالب ستاد تسهیل استان تهران است که در شهرستان ورامین برگزار شد. شهرستان‌های جنوب شرق استان تهران پتانسیل‌های خوبی را در زمینه‌های گلخانه دارند و می‌طلبد دانش آموزان این حرفه را در اولویت زندگی قرار دهند.

وی گفت: منطقه جنوب شرق استان تهران در زمینه تولید سیفی جات رتبه اول را در استان دارند، ولی به واسطه کم‌آبی این منطقه باید سمت آموزش کشت گلخانه‌ای رفته و دانش آموزان را که کارآفرینان آینده هستند به این سمت سوق داد.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری تهران، بیان کرد: کمک‌های بنیاد علوی و تسهیلات بنیاد برکت امام، کمک بزرگی برای سرمایه اولیه راه‌اندازی کارگاه میباشند. همچنین می‌توان از این تسهیلات به خوبی در مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای استفاده کرد.

این مسئول اظهار کرد: در جامعه امروزی بیشترین نگاه به سوی مدرک گرایی است و این خروجی خوبی از بعضی دانشگاه‌ها نیست. دانشجویان فارغالتحصیل میشوند بدون اینکه کار را بصورت عملی آموخته باشند و تجربه داشته باشند.

وی اضافه کرد: برنامه دولت برای حمایت از کسب و کارهای صنایع کوچک شروع شده و هماهنگی هایی بین دستگاه های دولتی و خیرین و مردم در هنرستان‌های منطقه در حال شکل گیری است.

مهری گفت: پرورش قارچ می تواند دانش آموزان را با تولید و بازار کار آشنا کند و در این امر از طرف خانواده‌ها هم استقبال خوبی شده است.

وی در ادامه گفت: تسهیلات اشتغال‌زایی در استان در محل بودجه‌ای که سال 1402 از منابع دولتی ابلاغ شد و در حال پرداخت است.

برگزاری کارگاه مهارت آموزی تولید قارچ در مدارس ورامین
برگزاری کارگاه مهارت آموزی تولید قارچ در مدارس ورامین

خداداد مدیر آموزش و پرورش شهرستان ورامین با بیان اینکه برگزاری دوره های آموزشی پرورش قارچ برای اولین بار در سطح منطقه انجام شده است، گفت: در هنرستان موفقیان به واسطه خیرین شهرستانی توانستیم کارگاه تولید قارچ را افتتاح کنیم و هنرجویان از نزدیک وارد بازار کار شوند.

خداداد ادامه داد: حمایت از تولید در بخش کشاورزی از اصلی‌ترین رویکرد در دولت سیزدهم و در مجموعه هنرستان های ورامین است. در این مدت خانواده ها با توجه به اینکه کارگاه های کوچک تولید قارچ می‌تواند سرمایه گذاری مناسبی در بحث اشتغال خانگی باشد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری نیز در این مراسم گفت: تسهیلات خود اشتغالی کمک شایانی به کسب و کار تولیدات صنایع کوچک دارد و این کارگاه تولید قارچ نمونه بارز و آشکاری است که هم دانش آموزان و خانواده‌ها از آن استقبال کردند.

فیروزی در ادامه بیان کرد: کار آفرینی، آموزش، فرهنگ سازی و فرصت‌ها 4 گزینه اصلی در بحث اشتغال و بازدهی مناسب به شمار می‌آیند.

وی افزود: این فرصت می‌تواند اثر بخش باشد و کسب و کارهای کوچک را راه‌اندازی کند و کسب و کارها کوچک از نبود آموزش آسیب می‌بینند که شاید افراد خودشان واقف به این امر نباشند. روش علمی در نقش کارگاه‌های کوچک نقش مهمی دارد و نقش آموزش در کسب و کار از نکات مهم در تولید است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ورامین در ادامه اظهار کرد: در فرهنگ اشتغال می‌توان گفت که خانواده‌ها آموزشی ندیده‌اند و موضوعات کوچک آموزش داده نشده و این موضوعات کوچک باعث می‌شود که به سرمایه نرسند و درآمدزایی نداشته باشند.

وی بیان کرد: کارگاه‌های کوچک مانند قارچ زود بازده و در بحث نقدینگی کار می‌توان زود اثر بخش باشد.

فیروزی با بیان اینکه فقط دو ماه از بدو تشکیل این نهاد گذشته است، بیان کرد: 5 واحد تولیدی توانسته‌اند بیش از ۵۰۰ میلیون تومان درآمدزایی داشته باشند و در سیستم اشتغال اقدام خیرین و همه عزیزان در حوزه کسب و کار، خیران و مجمع اشتغالزایی می‌توانند کمک‌های نقدی را به معاونت برنامه‌ریزی ویا به حساب بانک معین در فرمانداری ورامین استعلام کنند.

بنا بر گزارش‌ها،  تسهیلات اشتغالزایی قرض الحسنه در محل بودجه (کمیته امداد و بهزیستی)  در بانک‌های عامل با سود 4 درصد در حال پرداخت است.

 

منبع: ایسنا


دوره آموزشی مهارتی پرورش قارچ خوراکی در استان یزد

دوره آموزشی مهارتی پرورش قارچ خوراکی با حضور زنان علاقمند شهرستان مجومرد از توابع شهرستان اشکذر، برگزار گردید.

نعمت الله جعفری سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اشکذر، با اشاره به برگزاری این دوره مهارت‌آموزی در شهرستان گفت: در این کلاس آموزشی مباحث مربوط به تهیه کمپوست قارچ و اسپان (بذر قارچ)، آماده سازی سالن کشت، روش تامین شرایط دمایی و رطوبتی مناسب جهت پرورش قارچ و آشنایی با آفات و بیماری‌های قارچ خوراکی به فراگیران آموزش داده شد.

جعفری ادامه داد: از اهداف تشکیل و برگزاری دوره های آموزشی پرورش قارچ، ایجاد اشتغال و کسب درآمد و کار برای زنان علاقمند به حوزه کشاورزی است. انها میتوانند با فراگیری مهارت‌های این چنینی، با ایجاد کسب و کارهای خانگی، درآمدزایی انجام دهند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما


دوره آموزشی کشت قارچ در استان اصفهان

به گزارش هاگ به نقل از روابط عمومی مدیریت سازمان جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا، دوره آموزش مهارتی کشت و پرورش قارچ خوراکی، برگزار گردید. این کلاس مهارتی در محل سالن اجتماعات مدیریت ساختمان جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا در مورخه 1402/12/13 برگزار شد.

دوره آموزشی کشت قارچ در استان اصفهان
دوره آموزشی کشت قارچ در استان اصفهان – شهرضا

تدریس این دوره آموزشی بر عهده سرکار خانم مهندس باقری از مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفان بود. در این دوره در خصوص اهمیت پرورش قارچ خوراکی و خواص آن، تجهیزات مورد نیاز سالن پرورش قارچ، تهیه کمپوست قارچ، مراحل پرورش قارچ و آفات و بیماریهای موجود در پرورش قارچ خوراکی، مطالب مختلفی به شرکت کنندگان ارائه گردید و در ادامه به سوالات فراگیران پاسخ داده شد.

در انتهای دوره نیز از مطالب تدریس شده، آزمونی برگزار شد و به شرکت کنندگان، گواهی گذراندن دوره آموزشی، اهدا گردید.

 

منبع: سایت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان

 

تمامی اخبار جهاد کشاورزی در ارتباط با قارچ را در مجله هاگ دنبال نمایید.
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا