اخبار اقتصادی صنعت قارچ

مصاحبه مدیرعامل قارچینو نامی موحدی

قیمت ارز در بازار آزاد با قیمت ارزی صادرکننده اختلاف بیش از 20 درصدی دارد!

مصاحبه مدیرعامل قارچینو، مهندس نامی موحدی در حاشیه نمایشگاه برگزار شده، به شرح زیر میباشد.

تقویت توان صادراتی با اقتصاد آزاد محقق می‌شود

مهندس نامی موحدی مدیرعامل گروه کشت و صنعت قارچ پارس شهریار (قارچینو) در حاشیه ششمین نمایشگاه ایران اکسپو گفت: با پیمان سپاری‌ها و چالش‌های موجود در زمینه ارز، محدودیت هایی برای صادرات محصولات ایجاد شده است.

مدیرعامل قارچ شهریار در خصوص فعالیت این مجموعه گفت: مجموعه تولیدی قارچینو تولید و فرآوری محصول قارچ را از صفر تا صد انجام می‌دهد. یعنی علاوه بر تولید کمپوست قارچ و کشت قارچ دکمه‌ای، محصولات غذایی مرتبط با قارچ (صنایع تبدیلی) و تولید انواع کنسرو از فعالیت های این شرکت است.

موحدی بیان کرد: طراحی رستوران قارچ با طبخ غذاهای قارچی به این مجموعه اضافه شده و فعالیت در حوزه قارچ برای شرکت ما از مزرعه تا چنگال است.

در ادامه میتوانید ویدیوی مصاحبه مدیرعامل قارچینو، مهندس نامی موحدی را در حاشیه نمایشگاه ایران اکسپو 2024 (توانمندی‌های صادراتی) مشاهده نمایید.

 

وی در حاشیه نمایشگاه توانمندی های صادراتی، در خصوص صادرات شرکت قارچینو گفت: ما محصول قارچ تازه و محصولات کنسروی قارچ (صنایع تبدیلی) را تحت برند خود به کشورهای مختلف صادر می‌کنیم.

موحدی با بیان این مطلب که با افزایش تولید کیفی در تمام زمینه‌ها توان رقابتی نیز ایجاد شده است در خصوص ظرفیت‌ها و چالش‌های صادراتی عنوان کرد: شرط لازم برای این مهم، واقعی بودن قیمت ارز است. قیمت ارز در بازار آزاد با قیمت ارزی که صادرکننده اجبار به بازگرداندن آن دارد، اختلاف بیش از 20 درصدی دارد.

این فعال اقتصادی گفت: حرکت به سمت بازار آزاد و اقتصاد آزاد، توان صادراتی را بالا می‌برد ولی متاسفانه با پیمان سپاری‌ها و چالش‌های موجود در زمینه ارز، محدودیت هایی برای صادرات ایجاد گشته است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ادعایی برای خودکفایی نمی‌توانیم داشته باشیم. ارتباط با کشورهای خارجی، با کارشناس‌های خارجی و تبادل اطلاعات روز دنیا در همه زمینه‌ها بر افزایش راندمان تاثیر دارد.

نامی موحدی در پایان گفت: کاهش قوانین دست و پاگیر برای تولید، فروش و صادرات محصولات از سمت مسئولین، انتظاری است که تولیدکنندگان از آنها دارند.

 

منبع: آگروفود نیوز


حذف ارز چند نرخی و یکسان سازی این نرخ، اقتصاد را در مسیر واقعی نگه می دارد

(1402/08/21)

مشروح خبر مصاحبه مدیرعامل قارچینو، مهندس نامی موحدی، مدیر عامل کشت و صنعت قارچ پارس شهریار (قارچینو) معتقد است: حذف ارز چند نرخی و یکسان سازی این نرخ، اقتصاد را در مسیر واقعی و به دور از نوسانات مخرب نگه می دارد.

مهندس نامی موحدی در پاسخ به سئوال خبرنگار مبنی بر “رفع تعهد ارزی و زمان در نظر گرفته شده برای برگشت ارز حاصل از صادرات و تاثیر آن بر صادرات کشور” گفت: سپردن تعهد ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، بعد از حدود 40 سال که از سپردن انواع تعهدها و ضمانت ها و ایجاد محدودیت ها و بایدها و نبایدها برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان می گذرد، هنوز هم یک معضل و چالش برای برقرای جریان آزاد و عادی تولید و صادرات کشور است.

مدیرعامل کشت و صنعت قارچ پارس شهریار (قارچینو) افزود: محدودیت هایی که عمدتا در قالب کنترل تاثیر تغییرات مقطعی و قابل ملاحظه نرخ ارز، ناشی از تورم جاری در کشور و به دلیل دو یا چند نرخی بودن نرخ ارز برای تولید کنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان برقرار شده، با ایجاد یک دور باطل، موجب ایجاد رانت و افزایش تورم و در نتیجه نوسانات بیشتر ارزی بوده است.

مصاحبه مدیرعامل قارچینو

این فعال صنعت کشاورزی و غذا خاطر نشان کرد: اگرچه طی این سال ها در فرصت هایی دولت ها به تک نرخی کردن ارز و حل این مشکل درازمدت و کاملا عیان، بسیار نزدیک شده اند ولی هربار به دلیل موانع، ملاحظات و یا سیاست های کلان کشور و شاید بعضا با اعمال نفوذهایی، مجددا روند چند نرخی ارز ادامه یافته و گاهی نیز به دلیل اختلاف فاحش نرخ ارز، اخذ تعهد ها و ضمانت های بیشتری نیز اعمال شده است یعنی همان دور باطلی که قبلا به آن اشاره شد.

نامی موحدی در پایان گفت: به نظر می رسد آنچه امروز می تواند کشور و به تبع آن تولیدکنندگان و صادرکنندگان را از این مشکلات رها کند، مطالبه حذف ارز چند نرخی و یکسان سازی نرخ ارز است تا شاید یکبار و برای همیشه اقتصاد در مسیر رقابتی،  واقعی و به دور از نوسانات مخرب به راه خود ادامه دهد.

منبع: آگروفودنیوز

اخبار اقتصادی صنعت قارچ را در هاگ بخوانید.
3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا