دانستنی‌ها درباره قارچ

گرانترین قارچ‌های جهان کدامند؟

معرفی 14 نوع قارچ گران قیمت در سراسر دنیا

گرانترین قارچ‌های جهان، بر خلاف تصور اکثریت از غذاهای گران‌قیمتی نظیر خاویار نیز قیمت بالاتری دارند! از زمان های قدیم، گشتن به دنبال قارچ در طبیعت به ویژه در فرهنگ‌های اسلاو و بالتیک یک سنت رایج بوده است. حتی در حال حاضر هم افراد بسیاری هستند که در طبیعت به دنبال قارچ هستند و با توجه به تجربیاتی که کسب کرده اند به راحتی می توانند قارچ های خوراکی را از سمی تشخیص دهند.

قارچ ها در فصول مختلف، از بهار تا زمستان در طبیعت ظاهر می شوند. قیمت قارچ های متداول در بازار معمولا گران نیست. اما قارچ های گران قیمتی وجود دارد که ممکن است آن ها را نشناسید. در این مقاله قصد داریم شما را با قارچ های خوراکی و دارویی گران قیمت دنیا آشنا کنیم.

 

چرا برخی از قارچ ها بسیار گرانتر از بقیه هستند؟

گران‌ترین قارچ‌های جهان فقط در طبیعت رشد می‌کنند و کشت آن برای کشاورزان دشوار یا غیرممکن است. از آنجایی که آنها نمی توانند به صورت انبوه تولید شوند و فقط برای دوره خاصی از سال رشد می کنند، کمیاب تر هستند.

برخی دیگر از انواع قارچ‌ها مانند ترافل نیز در زیر زمین رشد می‌کنند که یافتن آن‌ها را سخت‌تر می‌کند و در نتیجه استخراج آن‌ها (از نظر زمان و هزینه) پرهزینه‌تر است.

14- قارچ پورتوبلو

ما این لیست را با قارچی معقول‌ و کاملاً در دسترس‌ که بیشتر شما می شناسید شروع می‌کنیم. قارچ پورتوبلو که نام علمی آنها “agaricus bisporus” است، از همان خانواده قارچ دکمه ای سفید هستند که همه جا می بینید. پورتوبلو بالغ تر از نسخه های دکمه ای یا کرمینی است اما از یک خانواده هستند. رنگ آنها قهوه ای است و کلاهک آنها حدود 5 سانتی متر عمق دارد و بافتی گوشتی دارد. قیمت این قارچ حدود 10 تا 20 دلار برای هر کیلو است.

از پورتوبلو اغلب در تهیه انواع پیش غذا و غذاهای اصلی استفاده می شود. به دلیل وجود پروتئین زیاد و بوی گوشتی آن، پورتوبلو گاهی اوقات “گوشت گیاهخوار” نامیده می شود. این قارچ حاوی بسیاری از ویتامین ها و عناصر کمیاب مانند مس و سلنیوم است.

قارچ پورتوبلو گرانترین قارچ‌های جهان
گرانترین قارچ‌های جهان

13- قارچ ترافل کالاهاری

این ترافل‌ها در صحرای کالاهاری در نامیبیا رشد می‌کنند. مردم محلی، به دلیل اینکه این قارچ در زمین رشد می کند، آنها را سیب زمینی آفریقایی می نامند. آنها ارزان ترین خانواده ترافل هستند، اما ویژگی های عالی دارند.

رنگ آنها قهوه ای روشن است و رایحه و طعم ملایم تری نسبت به انواع سفید یا سیاه دارند. ترافل کالاهاری را می توان حتی به صورت خام مصرف کرد، اما می توانید آنها را بجوشانید، مزه دار کنید و به عنوان غذای جانبی یا به تنهایی از آنها لذت ببرید. قیمت این نوع قارچ 20 دلار برای هر کیلو است.

قارچ ترافل کالاهاری
گرانترین قارچ‌های جهان

12- قارچ صدفی

نام دیگر قارچ صدفی آبالون است. اندازه آنها نسبتاً بزرگ است و معمولاً به رنگ خاکستری یا سفید روشن است. قارچ صدفی گاهی اوقات به رنگ های آبی، نارونی، طلایی یا حتی صورتی یافت می شوند، اما برخی رنگ های آن بسیار نادر هستند. آنها به طور گسترده توسط بسیاری از سرآشپزها برای غذاهای مختلف استفاده می شوند.

قارچ صدفی را در صورت عدم استفاده فوری می توان به راحتی خشک کرد. حتی می توانید یک کیت تهیه کنید و خودتان آنها را پرورش دهید، کشت آنها به همین راحتی است. این قارچ حدود 20 دلار برای هرکیلو قیمت دارد.

قارچ صدفی گرانترین قارچ‌های جهان
گرانترین قارچ‌های جهان

 

11- قارچ‌ شیتاکه

قارچ شیتاکه یکی از اجزای اصلی غذاهای آسیایی است. شیتاکه قارچی قهوه‌ای رنگ است که روی کنده‌های درخت یافت می‌شود و در محیط های داخلی نیز قابل کشت است. از این نوع قارچ به طور گسترده در غذاهای آسیایی و در برخی غذاهای غربی نیز استفاده می شود.

اگرچه قارچ شیتاکه بومی ژاپن، کره و چین است، اما اکنون در سراسر جهان کشت می شود و تقریباً در هر فروشگاه بزرگی می توانید آنها را به صورت تازه یا خشک خریداری کنید.

قارچ شیتاکه بافتی لطیف اما گوشتی و جویدنی دارد. برخی می گویند که حتی می توانند طعم چوبی را در آن قارچ ها تشخیص دهند.

قارچ شیتاکه کمترین قیمت را در لیست دارد. قیمت هر کیلو بین 24 تا 48 دلار است. شیتاکه شاید گران ترین قارچ نباشد، اما قطعا یکی از سالم ترین قارچ هاست. قارچ شیتاکه حاوی مقدار زیادی مس طبیعی، اریتادنین و پلی ساکارید است. این بدان معناست که شیتاکه برای استخوان های شما مفید است، می تواند کلسترول خون را کاهش دهد و به سیستم ایمنی بدن کمک کند.

قارچ شیتاکه
گرانترین قارچ‌های جهان

10- قارچ یال شیر

یک گونه قارچی خارق‌العاده در طبیعت وجود دارد که شکل آن مانند قارچ های معمول که دیده اید نیست. قارچ یال شیر با نام علمی هریسیوم، دارای ساقه مشخص و کلاهک گرد نیست و مانند یک بادکنک است که با “موهای” بلند پوشیده شده است. این نوع قارچ به دلیل ظاهری که دارد، پومپون یا قارچ دندان ریش دار نیز می‌نامند.

یال شیر اغلب بر روی کنده های در حال مرگ در آمریکای شمالی، اروپا و آسیا یافت می شود. علاوه بر این یال شیر به راحتی کشت می شود پس در بسیاری از مکان ها در دسترس است. قیمت آن خیلی بالاتر از شیتاکه نیست، اما می تواند به 72 دلار در هر کیلو هم برسد. رنگ این قارچ متنوع نیست و از سفید تا قهوه ای در طبیعت یافت می شود. هر چه قارچ جوان تر باشد، سفید باقی می‌ماند و با افزایش سن، رنگ به قهوه ای تغییر می کند. یال شیر پتانسیل بهبود کنترل قند خون، کمک به سیستم ایمنی و کاهش التهاب را دارد.

قارچ یال شیر گرانترین قارچ‌های جهان
قارچ یال شیر

9- قارچ پورسینی (پورچینی)

پیدا کردن قارچ پورسینی (Porcini) کار آسانی نیست. این نوع قارچ قابل کشت نیست و در طبیعت برداشت می شوند و معمولاً در میان درختان کاج و صنوبر یافت می شوند. این قارچ ها را Boletus Edulis یا King Bolete نیز می‌نامند. پورسینی یا پورچینی در ایتالیا و سراسر اروپا یافت می شود، اما ممکن است در آمریکای شمالی نیز گاها یافت شود.

از آنجایی که این نوع قارچ در طبیعت یافت می شوند، قیمت آن به 140 دلار در هر کیلو می رسد. قارچ پورسینی معمولاً به صورت خشک در سراسر جهان فروخته می شود.

قارچ پورسینی
گرانترین قارچ‌های جهان

8- قارچ مورل

قارچ مورل دارای سری بسیار متمایز است که شبیه یک اسفنج طبیعی است. اگر قارچ مخروطی شکل ژولیده را در طبیعت دیدید، قارچ مورل را پیدا کرده اید. مورل ها سال به سال در همان مکان رشد می کنند.

مورل در ایالات متحده آمریکا از ماه مارس تا می رایج است. اگرچه این گونه قارچ بسیار منحصر به فرد است اما شکارچیان قارچ روزها را صرف یافتن مورل در طبیعت می کنند. قارچ مورل بین درختان رشد می کند.

خرید مورل خشک ساده تر است، اما قیمت آن می تواند تا 254 دلار در هر پوند باشد. با این حال، ممکن است سعی کنید مورل های تازه را با قیمت حدود 180 دلار در هر کیلو پیدا کنید. اما فروشگاه ها به ندرت این نوع قارچ را تازه می فروشند.

در مورد طعم و مزه، مورل ها طعمی آجیلی – میوه ای دارند که از شیتاکه تندتر است. اما از آنجایی که اندازه آنها کوچک است، سرآشپزها معمولا از آن را به عنوان چاشنی استفاده می‌کنند.

قارچ مورل گرانترین قارچ‌های جهان
گرانترین قارچ‌های جهان

7- قارچ انوکی

یکی دیگر از گونه‌های قارچ که ظاهر جالبی دارد، انوکی است. این نوع قارچ بسیار نزدیک به هم رشد می کنند و آنها را شبیه به یک دسته جوانه لوبیا یا گل کلم می کند. آنها جدا از اینکه به صورت دسته گل رشد می‌کنند، دارای یک ساقه نازک و بلند و کلاهک گرد هستند.

قارچ انوکی در ژاپن، چین و کره برداشت می شود و در بسیاری از غذاهای سرخ شده استفاده می شود. در حال حاضر، قارچ انوکی در سراسر اروپا و آمریکای شمالی با قیمت 216 دلار در هر کیلو به فروش می رسد.

پختن انوکی بسیار آسان است و طعم غذای شما را بسیار خوشمزه می کند. قارچ انوکی طعم کمی میوه ای به سوپ، غذاهای رشته ای و حتی سوشی می‌دهد.

قارچ انوکی گرانترین قارچ‌های جهان
گرانترین قارچ‌های جهان

6- قارچ چنترل (شانترل)

اگر به دنبال قارچی با طعم تند و تیز هستید، شانترل یا چانترلا را امتحان کنید. شما ممکن است شانترل را در رنگ‌های مختلف زرد و سفید پیدا کنید ولی، محبوب ترین رنگ آن طلایی است. این قارچ در جنگل های شمالی کشورمان نیز یافت میشود و به نام قارچ زردکیجا، به معنی دختر زردپوش معروف است.

قارچ‌ شانترل یکی از گران‌ترین قارچ‌ها است، زیرا پرورش آن بسیار سخت است. این قارچ ها در باران چند روزه و به دنبال آن گرما و رطوبت رشد می کنند. بازآفرینی محیط ایده‌آل آن‌ها، اگر غیرممکن نباشد، دست کم چالش برانگیز است. سرآشپزها اکیداً توصیه می کنند که شانترل ها را کامل بپزید زیرا وقتی خام خورده شوند، ممکن است شما را بیمار کنند.

قارچ شانترل
گرانترین قارچ‌های جهان

5- قارچ مورل زرد

قارچ گوچّی وحشی یا مورل زرد را نمی‌توان به صورت مصنوعی پرورش داد، یکی از دلایل گرانی آن ها همین است. این نوع قارچ که در طبیعت در دامنه کوه‌های برفی هیمالیا رشد می‌کند، بین ماه‌های مارس و می (فروردین تا خرداد)، با دست چیده میشوند و پس از آن برای خشک شدن فرستاده می‌شوند.

از آنجایی که آنها بسیار مورد تقاضا هستند، قیمت آنها بسیار بالا است، اما بافت اسفنجی و عطر و طعم منحصر به فرد آنها نیز برچسب قیمت تاثیر گذار است. قارچ مورل برخلاف سایر قارچ‌ها، آنها لزوماً در سال بعد در همان نقطه رشد نمی‌کنند، که آن را غیرقابل پیش‌بینی می‌کند.

قارچ مورل زرد
گرانترین قارچ‌های جهان

4) قارچ ترافل سیاه

قارچ ترافل سیاه به ندرت در فروشگاه ها موجود است. با توجه به اینکه ترافل سیاه بسیار گران است خرید آن آسان نیست. به‌طور سنتی، خوک‌های ماده برای پیدا کردن این نوع قارچ ها در جنگل به کار گرفته می‌شوند، اما در حال حاضر حتی سگ‌ها نیز برای یافتن آنها آموزش می بینند.

قارچ ترافل سیاه در درجه اول یک غذای لذیذ اروپایی است، استرالیا و ایالات متحده آمریکا نیز در تلاش برای پرورش آن هستند. کشورهایی که این قارچ در آن رشد نمی کند، برای حمل و نقل گونه این گونه گرانبهای قارچ قیمت دو برابری می پردازند. از این رو قیمت هر پوند از آن 900 دلار است.
ترافل سیاه در پایه درخت بلوط بالغ رشد می کند. بنابراین، یافتن آنها در طبیعت یک موضوع پیچیده است. پیچیدگی تحویل قارچ به مصرف کننده همان چیزی است که قیمت نهایی را نیز افزایش می دهد. انواع دیگری از ترافل ها وجود دارد که اینها ترافل های بورگوندی، اسپانیایی، چینی و غیره هستند.

قارچ ترافل سیاه
گرانترین قارچ‌های جهان

جشنواره گران ترین قارچ جهان، از قارچ ترافل سیاه (الماس سیاه) با قیمت هفتاد میلیون تومان بابت هر کیلوگرم در فرانسه رونمایی شد. برای آشنایی بیشتر مقاله قارچ ترافل را مطالعه کنید.

 

3- قارچ ماتسوتاکه

همانطور که از نام آن پیداست، ماتسوتاکه یک غذای لذیذ آسیایی و یکی از گرانترین قارچ هایی است که می توانید پیدا کنید.

ماتسوتاکه به خاطر طعم تند و عطر میوه ای منحصر به فردش بسیار محبوب است. آنها در زیر درختان کاج قرمز یافت می شوند. این نوع قارچ در پختن غذاهای مانند چودر، گوهان و نودل به کار می روند. ماتسوتاکه وقتی پوست کنده و تمیز می شود را می توان خام خورد.

از آنجایی که قارچ ماتسوتاکه در ژاپن یافت می شود و هنوز به درستی قابلیت کشت ندارد، یکی از گران ترین قارچ ها است. قیمت آن به 2000 دلار در هر پوند می رسد. قارچ ماتسوتاکه به قارچ درختان کاج معروف است. و با کاهش تعداد کاج ها، تعداد قارچ های ماتسوتاکه نیز کاهش می یابد. این امر ممکن است این نوع قارچ را به عنوان یک گونه در خطر انقراض معرفی کند.

قارچ ماتسوتاکه
گرانترین قارچ‌های جهان

2- ترافل سفید اروپایی

دومین قارچ گران قیمت ترافل سفید است. قیمت ترافل سفید اروپایی با این واقعیت توجیه می شود که برداشت آن بسیار دشوار است و جست و جوی آن در سرتاسر ایتالیا و فرانسه عزم راسخ می طلبد.

برای یافتن این نوع قارچ، فروش نوعی سگ تعلیم دیده در برخی مناطق به افراط رسیده است. از آنجایی که ترافل سفید بسیار کمیاب است، بسته به نوع برداشت، قیمت آنها 3600 دلار در هر پوند یا بالاتر است. ترافل سفید یکی از قارچ های کمیاب است که هنوز کشت آن توسط انسان ها انجام نشده است.

ترافل سفید اروپایی گرانترین قارچ‌های جهان
گرانترین قارچ‌های جهان

1- قارچ یارساگومبا

قارچ یارساگومبا (Yartsa Gunbu) نه‌تنها گران‌ترین قارچ‌ موجود در جهان است، بلکه داستان عجیبی نیز دارد.

همانطور که در سوابق باستانی تبت اشاره شده است، اعتقاد بر این است که یارساگومبا یک دارو برای تقویت توان جنسی است. درمانگران از خواص دارویی قارچ یارساگومبا به عنوان جایگزین دیگر گیاهان دارویی برای درمان خستگی، سرفه های مزمن، کم خونی و سایر بیماری ها استفاده می کنند.

با این حال، یارسا همیشه برای اهداف پزشکی استفاده نشده است. مردم محلی قبل از افزایش تقاضا و غیرقابل دسترس بودن این نوع قارچ، آن را مانند چای دم کرده و یا به سوپ اضافه می کردند.

کشت یارساگومبا تقریباً غیرممکن به نظر می‌رسد زیرا زیستگاه ایده آل آن بین 300-4500 متر از سطح دریا در هیمالیا و فلات تبت است. نادر بودن و منحصر به فرد بودن این قارچ آن را به گران ترین قارچی که می توانید پیدا کنید تبدیل کرده است. قیمت آن 2000 دلار در هر اونس است و یک پوند می تواند حدود 63000 دلار باشد.

این قارچ از خانواده قارچ کوردیسپس میباشد و در جهان بنام قارچ کرم ابریشم معروف است.

قارچ یارساگومبا
گرانترین قارچ‌های جهان

گران قیمت ترین قارچ در جهان چیست؟

همانطور که دیدید گرن قیمت ترین قارچ در جهان در حال حاضر قارچ یارساگومبا یا قارچ کرم ابریشم است. از خواص این قارچ برای سلامتی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

  • ممکن است عملکرد ورزش روی بدن را افزایش دهد
  • خواص ضد پیری
  • اثرات بالقوه ضد تومور
  • ممکن است به مدیریت دیابت نوع 2 کمک کند
  • فواید احتمالی برای سلامت قلب
  • ممکن است به مبارزه با التهاب کمک کند.

 

دانستنی‌ها در حوزه قارچ را با هاگ دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *