گالری تصاویر

قارچ ملارد

از ابتدای احداث تا تبدیل شدن به بزرگترین برند قارچ ایران

در این مقاله قصد داریم در خصوص بزرگترین برند حال حاضر بازار قارچ ایران ، یعنی قارچ ملارد توضیحات مفصلی از زمان احداث تا تولید ارائه کنیم.

تاسیس شرکت “کشت و صنعت ملارد”

شرکت کشت و صنعت ملارد با نام تجاری قارچ ملارد از پیشرفته‌ترین و مجهزترین مراکز تولید قارچ تازه، کنسرو قارچ و بستر رویشی قارچ خوراکی در ایران می‌باشد که بخش عمده بازار فروش قارچ کشور را در اختیار دارد.

سال 1364 ” آغاز کار قارچ ملارد “

آدرس قارچ ملارد روی نقشه
آدرس شرکت قارچ ملارد

ساخت این مزرعه در  سال ۱۳۶۴ در سرآسیاب شهرستان ملارد واقع در ۱۰ کیلومتری جنوب شهر کرج و ۴۵ کیلومتری غرب تهران آغاز شد. در ابتدا با ۱۳ سالن پرورش و تولید ۲۰۰ تن قارچ در سال همچنین تولید بستر رویش قارچ بذر زده فاز I در محدوده مزرعه آغاز گردید.

در سال‌های اولیه عملیات فاز II بستر رویش قارچ بذر زده یا پاستوریزاسیون و کاندیشنینگ در سالن های پرورش صورت می گرفت که خساراتی به ساختمانها و طبقات کشت وارد می ساخت و از سوی دیگر موجب کندی افزایش راندمان محصول می شد.

 

سال 1368 ” قارچ ملارد رونق گرفت “

کم کم توانستند تعداد سالن های پرورش قارچ خود را به ۹۵ واحد و تولید را به ۳۲۰۰ تن قارچ خوراکی در سال برسانند اما با توجه به محدودیت های قوانین شهری ، باید محل بستر رویش قارچ بذر زده را به جایی دور از مکان های مسکونی ایجاد شده در اطراف منتقل کنند.
در سال ۱۳۶۸ انتقال بستر رویش قارچ بذر زده ملارد(فاز I) به روستایی در ۹ کیلومتری جنوب مزرعه فعلی به نام حصار شالپوش صورت گرفت.

قارچ ملارد تازه تاسیس
تاریخچه‌ی قارچ ملارد

سال 1379 ” استفاده از مشاوران خارجی “

در سال ۱۳۷۹ قارچ ملارد با همکاری مشاوران انگلیسی تصمیم به انجام عملیات پاستوریزاسیون بصورت توده ای گرفت که این تصمیم منجر به ساخت چهار تونل با کف هوادهی اسپیگت فلور فاز II در سال ۱۳۸۰ گردید. (اولین واحد متمرکز تولید بستر رویش قارچ  در کشور)

سال 1384 ” در مسیر توسعه “

در سال ۱۳۸۴ خط کامل بلوک کردن بستر رویش قارچ بذر زده را از شرکتهای اروپایی خریداری و پرورش قارچ را توسط بسترهای صاف و یکنواخت به جای پرورش در کیسه آغاز نمودیم .

در سال ۱۳۸۶ دو تونل اسپیگت فلور دیگر با استفاده از ساندویچ پانل پلی اورتان ساخته شد که این امر ما را قادر به تولید فاز II به میزان ۳۵۰۰۰ تن در سال نمود.

(هم اکنون حدود ۳۰% از کل تولید بستر رویش قارچ بذر زده به مزارع کوچک و بزرگ قارچ کشور عرضه می شود.)

چرخه تولید قارچ
مسیر توسعه قارچ ملارد

در شرکت کشت و صنعت ملارد با سالها تجربه درون گروهی وجهانی و روز آمدترین فن آوری ها و پیشرفته ترین سیستم های کامپیوتری در زمینه پرورش قارچ و بهسازی در مزرعه جدید بهره گرفته می شود و هر روزه کیفیت محصول در تمامی فرآیندهای پرورش و تولید از لحظه ریسه دوانی در کمپوست قارچ ملارد بذر زده تا مرحله برداشت قارچ محصول ، زیر نظر متخصصان کارآزموده کنترل می شود.

سال 1387 تاکنون ” گسترش امپراطوری!! “

رشد و توسعه در شرکت کشت و صنعت ملارد متوقف نمی شود ، در سال ۱۳۸۷ پروژه ساخت مزرعه جدید قــارچ را آغاز کردند . این طــرح ملی که از آن به عنوان افتخارشان نام میبرند و کلیه تجهیزات و ماشین آلات آن توسط شرکت های اروپایی  طراحی و تامین گردیده و فــاز اول آن به بهره برداری رسیده است.

اکنون مجموعه دارای بیش از ۱۲۰ سالن کشت، ۶ بونکر و ۱۲ تونل است و فاز جدید سالن های کشت نیز در دست احداث است که طبق پیش بینی در طی دو سال آینده به بهره برداری خواهید رسید.

مجتمع کشت و صنعت ملارد از شهریور ماه سال ۱۳۸۹ همه ساله موفق به اخذ علامت استاندارد از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران جهت قارچ خوراکی گردید ، قارچ ملارد اولین قارچ استاندارد ایران می باشد.

گالری تصاویر شرکت کشت و صنعت ملارد ( قارچ ملارد )

 

 

3.5/5 - (2 امتیاز)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا