اخبار اقتصادی صنعت قارچاخبار صنعت قارچانجمن صنفی پرورش دهندگان قارچ

کاهش ۲۰ درصدی راندمان تولید قارچ

با توجه به آنکه کامپوست های تابستانه به دلیل کاهش رطوبت هوا کارایی لازم را ندارد، ازاین‌رو میزان تولید با افت ۲۰ درصدی روبروست.

کاهش تولید با توجه به شرایط جوی

به گزارش خبرگزاری هاگ- محمدحسن افشار عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی، با اعلام کاهش ۲۰ درصدی تولید قارچ در کشور، اضافه کرد: با توجه به آنکه کامپوست های تابستانه به دلیل کاهش رطوبت هوا کارایی لازم را ندارد، ازاین‌رو میزان تولید با افت ۲۰ درصدی روبروست.

آخرین تحولات قیمت قارچ

به گفته این مقام مسئول در شرایط کنونی و با توجه به افزایش مصرف در فصل سرما قیمت هر کیلو قارچ درجه‌یک به ۹ تا ۹۵۰۰ تومان رسیده است.

افشار در سخنان خود با پیش‌بینی قیمت قارچ طی روزهای آتی در بازار، افزود: با توجه به کاهش تولید انواع صیفی در فصل زمستان، مصرف قارچ به‌عنوان یک منبع پروتئینی در این ایام افزایش می‌یابد که این امر موجب شده قارچ به نرخ واقعی خود در بازار برسد.

بهبود قیمت قارچ در بازار

این عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ خوراکی قیمت تمام‌شده هر کیلو قارچ ر ا ۹۵۰۰ تومان اعلام کرد و در همین رابطه تصریح کرد: با احتساب سود تولیدکننده هر کیلو قارچ به نرخ ۱۰٬۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ تومان باید در بازار عرضه شود که این امر بدان معناست که پرورش‌دهندگان به نقطه سربه‌سر رسیدند.

وی  در توضیحات بیشتر خود با اشاره به وضعیت قارچ در بازار جهانی، نرخ کنونی هر کیلو قارچ را ۲ تا ۲٫۵ دلار دانسته و بیان کرد: باوجود افزایش هزینه‌های تولید اعم از بسته‌بندی، حمل‌ونقل و عوارض گمرکی، نوسان نرخ دلار موجب شده که صادرات قارچ برای صادرکنندگان جذابیت داشته باشد، ازاین‌رو انتظار می‌رود که وزارت جهاد کشاورزی و صمت زمینه حضور صادرکنندگان در بازارهای جهانی را فراهم کند.

انتقاد از هزینه‌های حمل‌ونقل

این مقام مسئول در اختتامیه صحبت‌های خود با انتقاد از هزینه‌های بالای حمل‌ونقل هوایی خاطرنشان کرد: قارچ محصول فسادپذیر است که باید صادرات آن به کشورهای همسایه با حمل‌ونقل هوایی صورت گیرد، ازاین‌رو دولت همانند دهه ۷۰ باید سوبسید به حمل‌ونقل هوایی پرداخت کند تا زمینه حضور صادرکنندگان در بازارهای جهانی را فراهم شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا