اخبار صنعت قارچاخبار عمومی و گزارش

آموزش‌وپرورش حامی قارچ شد!

استفاده از ظرفیت آموزش و پرورش برای ترویج اهمیت گیاهان دارویی و پرورش قارچ در سطح آموزش ابتدایی تا متوسطه یکی از اولویت‌هایی است که در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری دنبال می‌شود. به همین دلیل از این پس آموزش‌وپرورش حامی قارچ و گیاهان دارویی در مدارس خواهد بود.

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری یکی از اهداف و اولویت‌های خود را ترویج صنعت گیاهان دارویی و صنعت تولید قارچ خوراکی در مدارس کشور با هدف تامین نیروی انسانی ماهر، توانمند و کارآمد برای زیست‌بوم فناوری و نوآوری گیاهان دارویی و طب سنتی قرار داده است.

بر همین اساس معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک همکاری مشترک؛ به تعریف برنامه‌هایی همراستا و هماهنگ با یکدیگر به این منظور در مدارس اقدام کرده‌اند. تا کنون نیز چند گام مشترک برداشته شده تا از پتانسیل موجود در مدارس کشور برای توسعه این صنعت بومی استفاده بهینه شود، از جمله:

  • تاسیس باشگاه دانش‌آموزی گیاهان دارویی با همکاری بخش خصوصی
  • جذب و شروع همکاری با تعداد بیش از ۲۷۰ پژوهش سرا و اجرای بسته‌های تدوینی جهت ارائه به دانش آموزان مخصوصا در تدابیر مرتبط با پاندمی کرونا
  • جذب و شروع همکاری با ۸۳۰ مدرسه و ۴۶۰ نفر از مربیان پژوهشی آنها و اجرای بسته‌های تدوینی مخصوص مدارس
  • تاسیس قطب گیاهان دارویی دانش‌آموزی با همکاری وزارت آموزش و پرورش

این تلاش‌ها با «عضویت مستقیم ۴۳۰۰ دانش‌آموز و جذب تعداد ۷۰۰۰ دانش آموز به‌صورت گروهی»، «فعالیت دانش‌آموزان در قالب برگزاری بیش از ۱۰ جشنواره، چالش، مسابقات مختلف و متنوع و ارائه بیش از ۲۳۰۰ تعداد خروجی از طرح‌های برگزار شده در قالب مقاله، طرح پژوهشی تحقیقاتی، عکس، داستان و غیره» و «تدوین بسته‌های آموزشی تولید قارچ خوراکی و گیاهان دارویی برای دانش آموزان توسط بخش خصوصی» به شکل مدونی ادامه دارد و در حال اجرا است.

«قطب گیاهان دارویی دانش‌آموزی» نیز با اجرای پروژه‌هایی چون «تهیه برنامه اجرایی قطب کشوری گیاهان دارویی و برنامه سفیران گیاهان دارویی»، «آماده‌سازی محتوای علمی برای برنامه تهیه شده توسط گروه‌های زیست شناسی و شیمی برای سطح اجتماع، دبیران و دانش‌آموزان»، «آماده‎‌سازی پکیج گیاهان دارویی برای فرهنگ‌سازی»، «تالیف کتاب گزیده‌ای از گیاهان دارویی برای آموزش دبیران»، «برگزاری کارگاه آموزشی کشت گیاهان دارویی برای دانش‌آموزان»، «طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی دانش‌آموزی در قطب گیاهان دارویی به صورت پایلوت»، توانسته نقشی اثرگذار در این زیست‌بوم بازی کند.

از دیگر اقدامات مشترک برای توسعه زیست‌بوم فناوری و نوآوری گیاهان دارویی می‌توان به «برگزاری دو دوره جشنواره دانش‌آموزی» و «تالیف کتاب درسی فرآوری گیاهان دارویی و خشکبار برای دوره دوم آموزش متوسطه  شاخه فنی و حرفه‌ای» اشاره کرد. قبلا نیز کتاب تولید و عرضه قارچ‌ های صدفی و دکمه‌ای در رشته امور باغی از  شاخه فنی و حرفه‌ای در گروه کشاورزی و غذا، در پایه دهم دوره دوم متوسطه، تدوین و اجرایی شده بود.

منبع: ایسنا

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا