اخبار عمومی و گزارش

عوارض خطرناک مسمومیت با قارچ های سمی

حرارت و پختن نیز نمی تواند سم موجود در این قارچ ها را از بین ببرد

دکتر حسن نوری ساری معاون آموزشی و پژوهشی سازمان اورژانس کشور نسبت به عوارض خطرناک مسمومیت با قارچ های سمی از جمله نارسایی های کبدی و اختلالات روانی هشدار داد.

همه ساله با شروع فصل بهار و به دنبال بارندگی های فصلی شاهد رویش قارچ های خودرو در طبیعت هستیم که برخی از آنها از نظر شکل ظاهری بسیار شبیه قارچ های خوراکی هستند و به همین دلیل مصرف آنها همه ساله موجب مسمومیت تعداد زیادی از شهروندان می شود. مصرف این قارچ ها می تواند منجر به مسمومیت و بروز علایمی چون تهوع، استفراغ، دل درد، علائم گوارشی و یا در برخی موارد اختلالات عصبی دائمی و نارسایی کبدی و حتی مرگ منجر شود.

وی افزود حرارت و پختن نیز نمی تواند سم موجود در این قارچ ها را از بین ببرد. همچنین تشخیص این قارچ ها از قارچ های خوراکی بدون انجام آزمایش امکان پذیر نیست!

دکتر نوری همچنین از تدوین دستورالعمل کنترل و درمان مسمومیت های ناشی از قارچ های سمی و ابلاغ آن به مراکز اورژانس سراسر کشور برای خدمت رسانی هر چه بهتر به هموطنان خبر داد و از مردم خواست با توجه به خطرات و عوارض مرگبار و جبران ناپذیر مسمومیت با قارچ ها، تنها از قارچ های خوراکی تولید شده توسط کارخانه های معتبر استفاده کرده از هرگونه مصرف قارچ های خودرو خودداری نمایند.

مجیک ماشروم یا قارچ جادویی توهم زا
عوارض خطرناک مسمومیت با قارچ های سمی

دکتر نوری همچنین با اشاره به رواج مصرف انواع مختلف قارچ تحت عنوان مجیک ماشروم یا در اصطلاح عام ماشروم به عنوان یک ماده روانگردان و محرک در میان جوانان، نسبت به مخاطرات مصرف این مواد از قبیل بروز اختلالات روانی، توهم ، تشنج، اختلالات رفتاری و آسیب زدن به خود و دیگران ابراز نگرانی کرد.

معاون سازمان اورژانس کشور خاطر نشان کرد متاسفانه عوارض و اختلالات روانی مصرف این مواد غیرقابل پیش بینی و غیر قابل کنترل بوده و ممکن است ماه ها و سالها بعد از مصرف به صورت ناگهانی و خودبخودی ظاهر شوند.

کلیپ ویدیویی مصاحبه دکتر نوری ساری در صدا و سیما:

 

منبع: سازمان اورژانس کشور

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا