کارآفرینی در حوزه قارچ

توسعه کارگاه تولید قارچ در عرض ۱۰ سال توسط کارآفرین فیروزآبادی

جبار سهرابی فعال اقتصادی فیروزآبادی در پرورش قارچ است که توانسته است با فعالیتی ده ساله کارگاه کوچک خود که تنها ظرفیت تولید سالانه ۵ تن قارچ داشت تا ۴ کارگاه با ظرفیت تولید ۱۰ تن قارچ دکمه‌ای توسعه بخشد و ۴۰ سالن را نیز تحت نظر داشته باشد و مشاوره و راهکار ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری هاگ از شیراز، برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی باید به شرایط و امکانات بومی در اقتصاد و استفاده از ظرفیت‌های هر منطقه در رشد اقتصادی از ملزومات است. رهبر معظم انقلاب اسلامی این مهم را هدف ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در سال‌های اخیر دانستند و بر آن تأکیددارند.

سهرابی که از جوانی فعالیت تولیدی خود را آغاز کرد هیچ‌گاه چشم به درآمدهای آنی نداشته است و موفقیت خود را در عرصه تولید اقتصادی به اثبات رسانده است.  سالانه ۱۲۰ تن قارچ دکمه‌ای در کارگاه‌های پرورشی این کارآفرین موفق تولید می‌شود که بازار سراسر استان فارس و بخش‌هایی از بوشهر را پوشش می‌دهد و برای ۳ نفر اشتغال‌زا بوده است.

توضیحات این کارآفرین

اکنون بی‌ثباتی بازار دامن کارگاه‌های تولیدی قارچ فیروزآباد را گرفته است و عدم تعادل در افزایش مواد اولیه و فروش قارچ بسیاری از کارگاه‌های پرورش قارچ این شهرستان را تا مرز تعطیلی و ورشکستگی پیش برده است. سهرابی می‌گوید: بالا رفتن قیمت کمپوست، آب و برق و هزینه کارگر متناسب باقیمت قارچ نیست و این امر بسیاری از تولیدکنندگان فیروزآبادی را از ادامه فعالیت بازداشته است.

نداشتن سردخانه متناسب با دمای موردنیاز قارچ در شهرستان فیروزآباد نیز یکی از عواملی است که برای تولیدکنندگان قارچ خسارت آور است. عدم وجود مکانی مناسب برای نگهداری قارچ در روزهایی که به دلیل تعطیلی محصولات برداشت‌شده به‌دست مصرف‌کنندگان نمی‌رسد، ضررهای زیادی را روی دست کارگاه‌های پرورش قارچ می‌گذارد. کارآفرین موفق عرصه اقتصاد مقاومتی از عدم‌حمایت‌های لازم و کمبود سرمای گله‌مند است.

سهرابی برای حل برخی از مشکلات پرورش قارچ، خواستار خرید تضمینی محصولات یا حمایت‌های مالی از سوی جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی شده است که به گفته خود تاکنون حمایت مناسبی دریافت نکرده است.

حمایت‌ها کافی نیست

این کارآفرین فیروزآبادی با اشاره به عدم حمایت‌ها و بی‌ثباتی‌های اقتصادی می‌گوید: در حال حاضر آغاز کار درزمینه پرورش قارچ را توصیه نمی‌کنم. او از کاهش یافتن فعالین فیروزآبادی در این زمینه تا نصف سخن می‌گوید که توان ادامه فعالیت با وضع موجود را ندارند. این در حالی است که ثبات نسبی بازار در سال گذشته رونق و توسعه فضایی کارگاه‌های پرورش قارچ آقای سهرابی را به دنبال داشته است.

حضور سرمایه‌های آزاد در فعالیت‌های سازنده اقتصادی می‌تواند سبب ایجاد اقتصادی مقاومتی باشد. اعتباراتی خرد که گاه می‌تواند چندین کارگاه تولیدی را رونق بخشد و از خطر ورشکستگی نجات دهد. سهرابی بابیان اینکه قارچ تنها یک روز در دمای طبیعی قابلیت ماندگاری دارد، گفت: مسئله نبود سردخانه مناسب بااعتباری ۴۰ تا ۵۰ میلیونی حل خواهد شد.

اسفندیاری، رئیس بسیج سازندگی شهرستان فیروزآباد از اعطای یک میلیارد و سی میلیون تومان تسهیلات اقتصاد مقاومتی در سال گذشته در این شهرستان سخن می‌گوید و معتقد است در صورت وجود اعتبار از فعالان دریغ نخواهد شد.

رئیس بسیج سازندگی فیروزآباد از فعالیت بالای این شهرستان در عرصه اقتصاد مقاومتی خبر داد به‌طوری‌که بیشترین میزان دریافت تسهیلات را به خود اختصاص داده است. وی درباره میزان اعتبار امسال می‌گوید: تاکنون ۴۰ میلیون تومان پرداخت‌شده و برای ۴۵ میلیون تومان نیز پرونده تشکیل‌شده است.

هدایت مسئولانه سرمایه‌ها به سمت فعالیت‌های اقتصادی تولیدگر، اقتصادی مقاوم به تلاطم‌های ارزی و بین‌المللی را در پی خواهد داشت. در این گفتمان اقتصادی بر سرمایه‌گذاری بر روی قابلیت‌های بومی هر منطقه تأکید می‌شود که مانع از افزایش نرخ بیکاری خواهد شد. اسفندیاری معتقد است شهرستان فیروزآباد به دلیل ویژگی‌های شاخصی که دارد زمینه راه‌اندازی کسب‌وکار درزمینه‌های کشاورزی، دامداری، زنبورداری، کشت گیاهان دارویی و فرآوری‌هایی مانند روغن‌گیری و تولید اسانس را دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا