مقالات کاربردی در حوزه قارچ

چگونه یک سالن پرورش قارچ با بودجه کم راه‌ اندازی کنیم؟

روش‌های مختلفی برای پرورش قارچ وجود دارد، اما من معتقدم که بهترین راه برای رشد در مقیاس کوچک، روش "بودجه کم یا ارزان قیمت" است

اگر به دنبال یافتن پاسخی برای پرورش قارچ با بودجه کم و سئوالات زیر هستید، این مقاله برای شما نوشته شده است:

 • چرا میگویند پرورش قارچ‌ برای درآمدزایی عالی است؟
 • آیا در مقیاس کوچک هم تولید قارچ فایده دارد؟
 • چه تعداد قارچ را می توان در یک فضای کوچک بدون استفاده از تجهیزات پیشرفته پرورش داد؟
 • چطور پرورش قارچ با تکنولوژی پایین و بودجه کم، میتواند سودآور باشد؟

 

پرورش قارچ بهترین گزینه برای درآمدزایی

در برهه زمانی کنونی که بحران غذا در جهان بیداد می‌کند، اگر بتوانید مقدار زیادی غذای محلی با ارزش غذایی بالا را به روشی آسان و قابل اعتماد پرورش دهید؛ هم می‌توانید تامین‌کننده پروتئین، ویتامین و سایر مواد مغذی برای بدن باشید و هم به اقتصاد خانواده کمک کنید.

قارچ‌ها بهترین گزینه برای این کار هستند، زیرا نیاز به زمین خاصی ندارند، شرایط رشد آنها بسیار ساده است و بعضی از گونه‌ها مانند قارچ صدفی، تنها به 3 الی 4 هفته زمان نیاز دارند تا کاملا رشد کنند، حتی بعضی از انواع قارچ صدفی تنها بعد از 7 روز آماده برداشت هستند!

به علاوه آنها قیمت ارائه خوبی در بازار جهانی دارند.  قارچ‌هایی چون صدفی و قارچ شیتاکه، قیمت قابل توجهی دارند و امروزه در سراسر دنیا طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده‌اند.

 

در ده متر مربع فضای پرورش قارچ با 12 ساعت کار 10 کیلوگرم قارچ صدفی خواهید داشت

 

امید برای پرورش دهندگان محلی قارچ

یک نکته امیدوارکننده برای سالن های پرورش قارچ محلی وجود دارد. از آنجا که قارچ معمولا در مزارع بزرگ و در کارخانه‌ها رشد می‌کنند، برای رسیدن به مصرف‌ کننده باید مسافت طولانی طی کنند که از کیفیت قارچ خواهد کاست. اما اگر شما قارچ را به صورت محلی پرورش و ارائه کنید، مطمئن باشید میتوانید قارچ ها را با کیفیت بهتری به بازار عرضه نمایید و در این رقابت برنده باشید.

اگر یک سینی از قارچ‌ های تازه برداشت شده زیبا را به بهترین رستوران‌ها و فروشگاه‌های نزدیک خود ببرید، احتمالاً آن‌ها خیلی سریع فروش خواهند یافت.

 

 

چطور سالن پرورش قارچ با بودجه کم خود را طراحی کنم؟

من دوست دارم همه شما پرورش دهندگان قارچ در مقیاس کوچک، را ببینم که قارچ های با کیفیت بالا را به منطقه خود آورده‌اید. به همین خاطر برای کمک به آنها، یک مرور کلی از 5 مرحله اصلی که باید انجام دهید و چند نکته مفید برای شروع را نوشته‌ام:

1- فضای مناسب پیدا کنید

بیشتر فضاهای داخلی را می توان برای استفاده بومی‌ سازی کرد، اما شاید بهترین راه برای نزدیک شدن به این موضوع این باشد که بپرسیم قارچ ها به چه فضایی برای رشد نیاز دارند؟

قارچها دارای سه مرحله اصلی در چرخه رشد خود هستند که هر کدام به فضای متفاوتی نیاز دارند:

 • مرحله 1: اختلاط و تلقیح – جایی که مواد بستر و اسپان قارچ مخلوط و بسته بندی می‌شوند
 • مرحله 2: استگ – جایی که کیسه های رشد در یک فضای تاریک گرم قرار می‌گیرند تا بذرریزی در سراسر کیسه انجام شود.
 • مرحله 3: میوه دهی – جایی که کیسه کلونیزه شده در معرض هوای تازه، رطوبت و نور کمی قرار می‌گیرد که باعث باردهی قارچ ها می شود.

مراحل 1 و 2 را می‌توان در بسیاری از فضاهای مختلف انجام داد و فقط به تجهیزات اولیه مانند لیوان کمپوست، میز کار، قفسه بندی و چند شرط مانند قابلیت تمیز کردن آسان و در مورد فضای بذرریزی، نیاز دارد. دما نیز در حدود 20-24 درجه سانتیگراد نگهداری می شود.

از بین مراحل مختلف، مرحله 3 دشوارترین مرحله برای ایجاد است، اما مطمئناً برای اکثر مردم امکان ایجاد آن به راحتی وجود دارد. اتاقک پرورش را به آسانی میتوانید به صورت چادر رشد هیدروپونیک بسازید. اندازه فضای مورد نیاز شما به عوامل زیادی بستگی دارد مانند تعداد قارچی که قصد دارید پرورش دهید، و ابزار و فضایی که در دسترس دارید.

اگر همه چیز را به خوبی بهینه سازی کنید، می توانید تا 50 کیلوگرم قارچ در هفته در فضایی حدود 30 متر مربع پرورش دهید. البته اگر به تنهایی کار می‌کنید، ممکن است نخواهید تا این تعداد میزان محصول را افزایش دهید، زیرا این کار بسیار زیاد است.

به عنوان یک دستورالعمل، حدود 10 تا 15 ساعت در هفته برای پرورش 10 کیلوگرم قارچ در یک چرخه منظم هفتگی از شما زمان می برد.

موارد ضروری واقعاً فقط دسترسی به آب و برق است و شاید اضافه کردن یک کانال ساده که هوا را به داخل و خارج از فضای رشد بیاورد. فضاهای بدون استفاده زیادی در آنجا وجود دارد، و اغلب می توانید آنها را با اجاره کم یا حتی رایگان تهیه کنید.

همچنین می‌توانید از فضای خالی در گاراژها، زیرزمین‌ها، انبارها، کانتینرهای حمل و نقل استفاده کنید. کسی را می‌شناسیم که حتی به دنبال راه‌اندازی در یک بلوک توالت قدیمی بدون استفاده است!

2- در مورد طراحی خود تصمیم بگیرید

هنگامی که ایده‌ ای در مورد اینکه می‌توانید سالن کوچک پرورش قارچ خود را در کجا قرار دهید به دست آوردید، باید تصور کنید که سالن شما چگونه باشد. بسته به فضایی که در اختیار دارید و بودجه‌ تان، راه‌های مختلفی برای طراحی چیدمان شما وجود دارد، اما من چند نمونه را هم اکنون نشان می‌دهم تا به شما در ارائه ایده کلی کمک کند.

 

اختلاط و تلقیح

اتاق های اختلاط و جوجه کشی ساده هستند و به راحتی در انواع مختلف فضاها ایجاد می شوند. در شکل بالا، اتاق اختلاط ما نشان داده شده است. جنبه های کلیدی فقط یک ظرف اختلاط برای بستر، یک میز کار و توانایی تمیز کردن آسان منطقه است.

 

اتاق را می‌توانید قفسه بندی  کنید یا این که در  کیسه‌های ستونی بزرگتر پرورش دهید و از ریل استفاده نمایید.

بسته به جایی که در آن مستقر هستید، ممکن است به یک سیستم گرمایش یا سرمایش برای حفظ دما در حدود 20 تا 24 درجه سانتیگراد نیاز داشته باشید، بنابراین داشتن یک فضای عایق شده مصرف انرژی را به حداقل می رساند.

 

باردهی

راه‌های مختلفی برای ایجاد  اتاق باردهی وجود دارد  – در اینجا چند اتاق با شکلهای مختلف را برای شما آورده‌ایم:

یکی اتاقک با چارچوب چوبی است که با ورقه‌های پلاستیکی پوشانده شده و دیگری یک اتاقک کانکسی مهر و موم شده است که به راحتی جابجا می‌شود.

اتاق پنل یخچال عایق بندی شده – ارائه یک فضای خوب عایق بندی شده و مهر و موم شده، مزرعه قارچ شهری GroCycle

کانتینر حمل و نقل

چادر هیدروپونیک هم گزینه خوبی است و به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. البته هر کدام مزایا و معیاب خود را دارند و بسته به فضا و بودجه شما انتخابها متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی برای تازه کارهای چادر هیدروپونیک گزینه مناسبتری است.

اتاق پنل یخچال عایق بندی شده
چگونه در مقیاس کوچک قارچ پرورش دهیم؟
پرورش قارچ سودآور با بودجه کم
پرورش قارچ سودآور با بودجه کم

3- مزرعه قارچ خود را بسازید

هنگامی که در مورد طراحی خود تصمیم گرفتید، وقت آن است که آستین های خود را بالا بزنید و آن را بسازید. جزئیات زیادی برای این مرحله وجود دارد ، اما برای اکثر مردم، صرف نظر از مهارت های شما، کاملاً قابل انجام است. خیلی از کارها را خودتان میتوانید انجام دهید و یا از دوستان نجار یا توانای خود کمک بگیرید.

ساخت سالن 12 متری پرورش قارچ
مزرعه پرورش قارچ با بودجه کم

4- شروع به رشد کنید (راه با فناوری پایین)

بیایید برای لحظه‌ای تصور کنیم که اکنون فضاهایی را برای مینی مزرعه قارچ خود ایجاد کرده و آماده رشد هستید.

روش‌های مختلفی برای پرورش قارچ وجود دارد، اما من معتقدم که بهترین راه برای رشد در مقیاس کوچک، روش “بودجه کم یا ارزان قیمت” است. پرورش قارچ با بودجه کم روشی است که ما در چند سال گذشته روی آن کار کرده ایم و به تجهیزات بزرگ، گران قیمت و انرژی بری که معمولاً در پرورش قارچ تجاری استفاده می شود نیاز ندارد. معمولاً مواد تشکیل دهنده بستر (اغلب کاه یا خاک اره) به منظور پاستوریزه شدن آنها و از بین بردن موجودات رقیب تا دمای بالا گرم می شوند. اگر از بستر قهوه استفاده می‌کنید روش کار را به طور خلاصه برای شما شرح داده‌ایم.

پرورش قارچ بدون تجهیزات پیشرفته
پرورش قارچ بدون تجهیزات پیشرفته
دستورات خلاصه
 1. سطح کار و ظرف مخلوط را تمیز کنید
 2. همه مواد را قبل از مخلوط کردن وزن کنید
 3. مواد را که شامل 3 کیلوگرم تفاله قهوه تازه، 600 گرم کاه پاستوریزه، 300 گرم اسپان قارچ صدفی هستند، به طور کامل مخلوط کنید.
 4. کیسه های پرورش قارچ را پر کنید و مهر و موم نمایید.
 5. در فضای تاریک گرم (20-24 درجه سانتیگراد) به مدت 2-3 هفته  مراقبت کنید.
 6. سوراخ ها را برش دهید و کیسه ها را در شرایطی مانند پاییز (هوای مرطوب و مرطوب) قرار دهید.
 7. 1-2 هفته بعد قارچ ها را برداشت کنید.

 

کیسه های پرورش قارچ اگزوتیک
پرورش قارچ با بودجه کم

5- برداشت و فروش قارچ های خود

تصور کنید اولین کیسه‌های شما به خوبی کلون شده و بعد از 2-3 هفته آنها را در اتاق میوه دهی جدید خود قرار می‌دهید.

می‌بینید که پین‌​​های کوچک قارچ ظاهر می‌شوند و سپس رشد کرده، و هر روز اندازه آنها دو برابر می شود تا زمانی که قارچ‌های زیبایی ظاهر شده، برای برداشت شما آماده شوند. حالا زمانی است که باید فکر کنید آنها را کجا بفروشید

 

 قارچ های خود را کجا بفروشیم

در اینجا چند ایده برای فروش آنها وجود دارد:

 • بازار کشاورزان محلی شما: بازارهای کشاورزان در سال های اخیر گسترده شده اند زیرا مردم به دنبال محصولات با کیفیت بالا از تولیدکنندگان کوچک صنعتگر هستند. قارچ های خود را همراه داشته باشید و علاقه زیادی پیدا خواهید کرد.
 • بهترین رستوران‌های منطقه شما: سرآشپزهای خوب فوراً کیفیت و طعم بالای قارچ‌ های تازه را تشخیص می‌دهند و خوشحال می‌شوند برای آن‌ها پول بپردازند. به خصوص اگر بتوانند شما را به عنوان یک عرضه‌ کننده محلی در منوی خود تبلیغ کنند.
 •  فروشگاه‌های مورد علاقه وگانها و گیاه‌خواران: افرادی که به غذاهای تازه و محلی قدردانی می‌کنند، یا جعبه سبزیجات می‌گیرند یا از فروشگاه‌های تخصصی مواد غذایی خرید می‌کنند. قارچ‌های محلی نیز در این فروشگاه‌ها بسیار پایین می‌آیند.
مقالات کاربردی در حوزه قارچ را در هاگ مطالعه نمایید.
5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا