آکادمی قارچآموزش

بسته بندی قارچ

برای بسته بندی قارچ ها باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. قارچ خوراکی، که در اینجا بیشتر قارچ‌های دکمه‌ای مدنظر است، دارای عمر کوتاهی پس از برداشت هستند.

عواملی که کیفیت قارچ را تحت تأثیر قرار می‌دهند

مجموعه عواملی مانند: پوسیدگی، لهیدگی، آبکی شدن و درنهایت تغییر در رنگ و بوی آن کیفیت قارچ را تحت تأثیر قرار می‌دهند. و در این صورت ارزش خود را در بازارهای فروش از دست می‌دهد. برای جلوگیری از بی‌کیفیت و خراب شدن محصول، بعد از برداشت سریعاً باید قارچ‌ها را به سردخانه انتقال داد تا برای بسته‌بندی و عرضه آماده شوند.

لازم به ذکر است که همه‌ی قارچ‌ها بسته‌بندی نمی‌شوند و باید در مورد درجه‌بندی و نحوه‌ی عرضه‌ آنها به بازار تصمیم‌ درستی گرفته شود.

درجه‌بندی قارچ‌ها

در پروسه‌ی رتبه‌بندی، قارچ‌ها دارای سه درجه هستند:
۱- قارچ دکمه‌ای کوچک
۲-قارچ‌های دارای پرده بسته
۳-قارچ‌های بالغ دارای کلاهک باز

دو گروه اول را می‌توان به‌صورت تازه و بسته بندی و هم فله فروخت ولی گروه‌ سوم عمدتا به‌صورت محصولات کنسروی و تبدیلی وارد بازار می شود.  برداشت قارچ‌های کوچک ضمن هزینه و زحمت بیشتر ،به لحاظ صرفه اقتصادی ، توجیه اقتصادی نداشته و باید به قارچ ها اجازه رشد بر روی بستر تا حداکثر ممکن ( قبل از اینکه پشت باز یا درجه 3 شوند )را داد. علاوه بر درجه‌بندی، مدل بسته‌بندی نیز نقش مهمی در تعیین قیمت محصول دارد.

روش‌های بسته‌بندی

قارچ‌های کوچک و دارای غشاء را عموماً در ظروف یکبار مصرف بسته‌بندی کرده و بلافاصله بعد از برداشت آن را در سرد خانه قرار می‌دهند تا به فروش برسند. از روش‌های بسته‌بندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بسته‌بندی با اتمسفر تغییریافته

با کاهش اکسیژن و افزایشدی اکسیدکربن می‌توان رسیدن قارچ را به تعویق انداخت به همین دلیل از این روش برای بسته‌بندی استفاده می‌کنند. و قارچ‌ها را در ظروف پلاستیکی یا لایه‌های سلفونی بسته‌بندی کرده تا تازه بمانند.

باید توجه داشت اگر در ظروف بسته‌بندی‌شده هوا وجود داشته باشد باعث بروز بیماری‌های باکتریایی و تغییر طعم و بوی قارچ می‌شود. این بسته ‌بندی‌ها دارای دو گونه سوراخ‌دار و بدون سوراخ هستند که در نوع اول خراب شدن و ایجاد بیماری کمتر است.

کنسرو کردن

در این روش قارچ‌های باز و بزرگ که دارای درجه کیفیت کمتری هستند را به‌صورت کنسرو شده عرضه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا