اخبار جهان در حوزه قارچ

اتهام 3 قتل و 5 مورد اقدام به قتل با قارچ سمی

پلیس ایالت ویکتوریای استرالیا روز گذشته زنی را که در پرونده مرگ مرموز ۳ نفر بر اثر مسمومیت با قارچ سمی، مضنون بود را به اتهام قتل و اقدام به قتل بازداشت نمود!!!

ارین پترسون 49 ساله، پس از تحقیقاتی چند ماهه، متهم شده است که حدودا 3 ماه پیش با پخت غذایی با قارچ سمی، باعث مرگ پدر و مادر شوهر و خاله شوهر خود شده است. وی همچنین به 5 مورد اقدام به قتل نیز متهم شده که 2 مورد از آنها در مورد اقدام به قتل همسر سابقش در سال های 2021 و 2022 بوده است!

داستان از این قرار است که ارین پترسون که چند ماهی از جداییش میگذشته، همسر سابق خود را به همراه پدر و مادر و خاله و شوهر خاله اش را برای یک مهمانی به صرف نهار که احتمالا برای آشتی و وصلت دوباره با همسر سابقش تدارک دیده بود، دعوت می کند.

او برای این مهمانی یک غذای پای گوشت، از ترکیب گوشت گاو و قارچ درست کرده بود؛ اما لحظه آخر همسر سابقش به دلیل یک مشکل پیش آمده نتوانست به میهمانیی بیاید. مهمانی با حضور پدر و مادر شوهر سابق و خاله و شوهر خاله شوهرش برگزار گردید. اما شب مهمانی هر چهار شرکت کننده مهمانی دچار حال بد و مسمومیت شدند و به بیمارستان منتق شدند.

در روز اول پس از بستری شدن در بیمارستان، دو زن 66 ساله و 70 ساله (که خواهر بودند) جان خود را از دست دادند! روز بعد نیز مرد 70 ساله(پدر شوهر سابق) جان سپرد. تنها شوهرخاله 68 ساله بنام یان ویلکینسون (که کشیش کلیسای محلی است) توانست در یک مبارزه سخت با بیماری که با پیوند کبد نیز همراه بود، پس از 2 ماه بستری بودن با شرایط بحرانی از بیمارستان مرخص شود!

یعنی گیل و دان پترسون، والدین شوهر سابق او و همچنین خاله شوهر سابقش، پس از این مهمانی بر اثر علائم مسمومیت با قارچ سمی و از کار افتادن کبد، جان باختند. خود ارین پرسون (آشپز غذا) نیز ادعا کرده که حالش بد شده و همان شب در بیمارستان بستری شده ولی فردایش مرخص شده است.

ارتباط خانوادگی اعضای شرکت کننده در مهمانی
ارتباط خانوادگی اعضای شرکت کننده در مهمانی

 

ارین پترسون ادعا کرده بود که قارچ هایی که در غذا ریخته است، ترکیب قارچ های دکمه ای بسته بندی که از سوپر مارکت خریده بوده و مقداری قارچ خشک بوده که چند ماه قبل از یک فروشگاه مواد غذایی آسیایی خریده بوده ولی دقیقا یادش نمی آمد که آن فروشگاه کجا بوده است.

ارین پیترسون به همراه شوهر سابقش دارای 2 فرزند بوده اند که ظاهرا زمان نهار در خانه نبودند و به سینما رفته بودند. جالب اینکه آنها روز بعد از باقیمانده غذا خورده اند، اما چون قارچ دوست نداشتند، تکه های قارچ را از غذا جدا کرده و نخورده اند. باقیمانده غذا نیز به آزمایشگاه پلیس برای بررسی بیشتر برده شد.

تا اینجای قضیه همه چیز شبیه به یک اشتباه ساده و مسمومیت سهوی بود اما کم کم شواهدی بدست آمد که نشان میداد قضیه به همین سادگی ها هم نیست. از اینجا به بعد ماجرا شبیه به رمان های جنایی و معمایی خواهد بود!

 

1- دستگاه غذاساز در زباله ها

1- اول از همه پلیس یک دستگاه غذاساز در زباله های اطراف محل زندگی ارین پترسوت پیدا کرد که ظاهرا برای تهیه غذا از آن استفاده شده بود و شسته نشده دور انداخته شده بود. در بازجویی های پلیس ارین پترسون ابتدا گفته بود که این غذاساز را مدتی قبل دور انداخته اما با بررسی های پلیس معلوم شده که این موضوع صحت ندارد! ارین پترسون در اینباره به پلیس گفت که او بعد از این اتفاق ترسیده بوده و شوکه شده بوده است و دستگاه را دور انداخته و بعد از ترس گناهکار شدن به پلیس دروغ گفته است. اما هیچ عمدی در مسمومیت نفرات نداشته است.

 

2- ادعای همسر سابق

سیمون پترسون (شوهر سابق خانم پترسون) که به میهمانی نیامده بود ادعا کرده بود که سال گذشته یعنی قبل از جدایشان نیز با یک مسمومیت غذایی شدید در بیمارستان بستری بوده است. وی گفته که در سال 2022 بعد از خوردن یک وعده غذایی همسرش به مدت 16 روز در کمای القایی بوده و 3 عمل جراحی بر روی روده های وی انجام شده است. وخامت حال وی به حدی بوده که دوبار از خانواده وی خواسته شده بود تا با اون خداحافظی کنند زیرا پزشکان احتمال مرگ او را می دادند.

وی میگوید هدف زن سابقم، احتمالا مسموم کردن من بوده زیرا او میخواسته خانه ای که اکنون به همراه بچه ها در آن زندگی می کند را نگه دارد.

اتهام 3 فقره قتل با قارچ سمی

3- دیوار مرگ

اما سومین مورد مشکوک این پرونده را یکی کارگر ساختمانی برملا کرد. یک کارگر محلی که نخواسته نامش در رسانه ها فاش شود، ادعا کرده بود چند وقت پیش هنگام رنگ زدن خانه سابق ارین پترسون که توسط یک بنگاه املاک به او سپرده شده بوده، با یک نقاشی دیواری کودکانه مرموز و وحشتناک روبرو شده است. وی از این نقاشی دیواری عکس گرفته و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است.

این مرد ۴۶ ساله آن زمان این موضوع را یک مورد کاری جالب در نظر گرفته و فقط از آن برای نشان دادن به همکاران و نشر در شبکه های اجتماعی عکس گرفته و بعد دیوار را بطور کامل رنگ زده و نقاشی را پوشانده. وی آن زمان فکر نمیکرد که این مورد جدی باشد تا اینکه چندی پیش، مسمومیت های مرگبار با قارچ سمی به تیتر خبرها رسید!

او با شنیدن اخبار عکس های خود را برای پلیس و رسانه ها فرستاد؛ این عکسها در رسانه ها بازتاب گسترده ای داشت و به نقاشی دیوار مرگ معروف شد. وی می گوید که آن زمان نیز تحت تاثیر دیدن این نقاشی و جملات عجیب آن قرار گرفته بود.

در قسمتهایی از این نقاشی وحشتناک دیواری، اشکال آزاردهنده از سنگ قبرها و هشداری شوم بود که “شما زندگی زیادی ندارید” آمده است.

همچنین قسمتهایی از نقاشی دیواری در خانه سابق ارین پترسون، زن و مردی را نشان میدهد که مرد شبیه به صلیب شده است و گویا مرگ در انتظار اوست.

در قسمتهای مختلف این نقاشی دیواری جملات و کلماتی عجیب درباره مرگ و ابدیت و … آمده است. برخی از این جملات نامفهوم و عجیب هستند اما همگی به مرگ و آماده شدن برای آن اشاره دارند.

همچنین با توجه به اینکه بچه های این زن 5 و 7 ساله هستند و اینکه این نقاشی در خانه سابق آنها پیدا شده که سال پیش در آن سکونت داشته اند، خیلی بعید است که توسط کودکان کشیده شده باشد زیرا در آن زمان هیچکدام از آنها سواد خواندن و نوشتن نداشته اند! همچنین نقاشی هایی با این مضامین و جملات بعید است که کار یک کودک باشد و حتی اگر اینطور باشد نیز واقعا هراس انگیز می باشد!

نقاشی دیواری وحشتناک در خانه سابق ارین پترسون
نقاشی دیواری وحشتناک “دیوار مرگ” در خانه سابق ارین پترسون

 

مسموم نشدن (یا مسمومیت خفیف) خانم پترسون و همچنین حاضر نبودن بچه ها در مهمانی نیز جز شواهد مشکوک این پرونده بود. همچنین به یاد نیاوردن محل خرید قارچهای خشک نیز مورد مشکوک بعدی بود. بعد از این شواهد پلیس حدودا یک ماهی منتظر شد تا نتایج آزمایشات مسمومیت افراد آماده شود. در این نتایج همانطور که از علائم مسمومیت ها پیش بینی میشد، استفاده از قارچ کالاهک مرگ (آمانیتا ویروسا) در غذا تایید شد.

در صورت صحت ادعای خرید قارچ های خشک از فروشگاه آسیایی در ملبورن که خانم پترسون محل آن را به یاد نمی آورد، مسلما قارچ های آن فروشگاه باید قربانیان دیگری نیز میگرفت ولی مورد دیگری نبود!

پلیس بعد از ملاحظه موارد مشکوک فوق به سوابق پزشکی سایمون پترسون (همسر سابق) نیز رجوع کرد و در آن 3 مورد بستری شدن در بیمارستان با مشکلات گوارشی در سال های 2021 و 2022 را دید که ظاهرا نتایج تلاش های قبلی همسرش در مسموم کردن وی بوده است که آن زمان به عنوان بیماری در نظر گرفته شده بوده است.

پلیس ادعا می کند که این تلاش ها برای قتل همسر سابق، بین 16 و 17 نوامبر 2021، بین 25 تا 27 می سال 2022، در 6 سپتامبر 2022 و در 29 ژوئیه 2023 رخ داده است.

تفتیش خانه ارین پترسون بعد از بازداشت
تفتیش خانه ارین پترسون بعد از بازداشت

 

با جمع بندی موارد فوق پلیس چند روز پیش اقدام به دستگیری ارین پترسون به اتهام 3 فقره قتل با قارچ سمی و 5 مورد اقدام به قتل (که 3 مورد مربوط به سال های گذشته است)، نمود. او روز گذشته بازداشت شد و خانه اش توسط سگ هایی که برای پیدا کردن لوازم مدارک جرم آموزش دیده اند، تفتیش شد.

او روز بعد در دادگاه حاضر شد تا اتهامات به وی تفهیم شود؛ وی در این جلسه هیچ دفاعی از خود نکرد و بیان کرد که من خیلی متاسفم که آنها جان خود را از دست داده اند و نمی توانم آن را باور کنم. من آنها را دوست داشتم و هرگز کاری نکردم که بخواهم به آنها صدمه ای بزنم.

جلسه بعدی دادگاه وی در ماه می 2024 خواهد بود.

 

در ماه های اخیر این ماجرا بازتاب گسترده ای در ساراسر جهان داشته است، بطوریکه فروش قارچ در استرالیا کاهشی 5 درصدی داشته!!!

 

گردآوری، ترجمه و تحریر توسط تیم رسانه هاگ
کپی فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.
منبع: reuters.com و nbcnews.com

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قیمت قارچ خوراکی قیمت قارچ خوراکی
دکمه بازگشت به بالا